Marek Tuliusz Cycero – bohater epokowych wydarzeń

Robert Harris w publikacjach obejmujących epokowe wydarzenia w dziejach ludzkości nie ma sobie równych . Dowodem na to jest m.in. napisany przez niego trzytomowy cykl książek o starożytnym Rzymie – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator”

Tę serię powieści rozpoczyna książka „Cycero”, której bohaterem jest Marek Tuliusz Cycero – wybitny mówca, polityk i popularyzator filozofii greckiej, który żył w I wieku p.n.e. Młody adwokat Marek Cycero pragnie zostać konsulem Rzymu. Pierwszym krokiem do zrealizowania tej ambicji będzie proces Gajusza Werresa, namiestnika Sycylii, którego oskarża się o grabież, korupcję i bezprawne skazywanie na śmierć swoich przeciwników.

Te działania to cios, który wymierza on w skorumpowaną arystokrację, której rządy osłabiają republikę. Aby dobrze zbadać sprawę i zebrać potrzebne dowody postanawia się udać na Sycylię. Potem w otoczeniu nieprzyjaciół snuje intrygi, które będą miały wpływ na dalsze losy państwa.

Autorem serii książek o starożytnym Rzymie jest brytyjski pisarz i komentator polityczny Robert Harris, którego wyróżniono m.in. tytułem Felietonisty Roku. Jako dziennikarz napisał kilka książek z gatunku literatury faktu, w których podejmował m.in. temat wojny o Falklandy czy fałszywych dzienników Hitlera. Pierwszym dziełem z gatunku prozy fikcjonalnej była wydana w 1992 roku powieść z nurtu historii alternatywnej pt. „Vaterland”. Powieści Harrisa tłumaczone są na 37 języków i sprzedają się na całym świecie w milionach egzemplarzy. Pisarz, razem z żoną i dziećmi, mieszka w angielskiej wsi Kintbury w hrabstwie Berkshire.

Źródło: Wydawnictwo ALBATROS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły