Lee Won-suk: Wie czym jest wysmakowana produkcja

Choć w swojej karierze dopiero się rozpędza to już ma na koncie kilka ważnych projektów. Lee Won-suk to młody, lecz bardzo ceniony reżyser, który swój ostatni film, a więc „Królewski krawiec” promował podczas Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich

Lee Won-suk to koreański reżyser urodzony w 1974 roku. Ukończył studia na wydziale reklamy w Bostonie oraz kurs produkcji filmowej w Amerykańskim Instytucie Filmowym. Dyplom wydziału reżyserii w Art Center College of Design zdobył natomiast w 2002 roku. W kolejnych latach pracował jako reżyser reklamowy realizując projekty dla takich firm, jak m.in. Toyota czy Calvin Klein.

Swoją karierę w przemyśle filmowym rozpoczął zaś od nakręcenia krótkometrażowego „Deotchil” w 2005 roku oraz asystowania jako reżyser przy nowelowej produkcji „Five Senses of Eros”. Jego samodzielnym pełnometrażowym debiutem była komedia romantyczna „How to Use Guys with Secret Tips”, którą zrealizował w 2013 roku. Film został doceniony na kilku festiwalach, zdobywając m.in. nagrodę publiczności na festiwalu kina azjatyckiego w Udine oraz nagrodę dla najlepszej azjatyckiej produkcji na Fantasia International Film Festival w Montrealu.

lee-won-suk5

Ostatnio gościł również w Polsce. Podczas Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich promował swój film zatytułowany „Królewski krawiec”. To zupełnie nowy obraz koreańskiego reżysera Lee Won-suka, a przy okazji jedna z najbardziej stylowych i wysmakowanych produkcji, jakie w ostatnim czasie wydało światowe kino. Podbiła ona serca nie tylko rodzimej, ale też międzynarodowej publiczności i zdobyła wiele wyróżnień, m.in. koreańskie nagrody Wielkiego Dzwonu za najlepszą reżyserię i kostiumy oraz nagrodę publiczności na festiwalu kina azjatyckiego we włoskim Udine.

lee-won-suk3
„Królewski krawiec” to inteligentnie wyreżyserowane, znakomicie zagrane i spektakularnie nakręcone widowisko. Tym samym jest on imponującym spektaklem kolorów, świateł i cieni, o którym trudno jest później zapomnieć.

Akcja tej wystawnej superprodukcji rozgrywa się w XVIII-wiecznej Korei z czasów panowania dynastii Joseon. Znaczącą część jej budżetu przeznaczono na inspirowane autentycznymi strojami kostiumy, co zresztą ma dość proste uzasadnienie: jednym z głównych tematów, wokół których rozwija się historia, są właśnie stroje. Głównymi bohaterami filmu są zaś dwaj królewscy krawcy, tzw. sanguiwon. Jeden z nich, Jo Dol-Seok (Han Suk-Kyu), jest doświadczonym i uznanym mistrzem w swoim fachu, przywiązanym w pracy do określonych reguł i tradycji. Z kolei drugi sprowadzony do pałacu krawiec, młodszy od niego Kong-Jin (Go Soo), wydaje się bardziej spontanicznym i prawdziwie nieposkromionym geniuszem w projektowaniu strojów, niezwykle pomysłowym i zręcznym. Obaj zostają wplątani w sieć dworskich intryg, których rozwój nabiera dość niespodziewanego obiegu, a ich finał może się nawet okazać tragiczny.

Źródło: Go Culture
fot. materiały prasowe

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły