Królowie outsourcingu

Co roku sporządzany jest ranking 100 najlepszych outsourcingowych destynacji. W rankingu coraz wyżej znajdują się także polskie miasta. Które z nich wiedzie prym?

Pierwsze pozycje zajmują niezmiennie miasta Indii i Filipin. W całej setce najlepszych znalazło się jednak 20 z Europy. Według rankingu Tholons 2016 najwyżej wśród tych miast był Kraków, który zajmuje od trzech lat 9. pozycję. Zaraz za nim podąża Dublin i ciągle próbuje go wyprzedzić. Póki co bezskutecznie, ale kto wie, co wydarzy się przez najbliższy rok. Według tegorocznych podsumowań, tendencję zwyżkową mają wszystkie miasta europejskie. Obecność Krakowa w czołówce jest tutaj jednak bardzo satysfakcjonująca.

Największym wzrostem może poszczycić się Warszawa, która awansowała aż o 5 miejsc i aktualnie zajmuje 25. lokatę. Wrocław także powędrował o cztery miejsca w górę, wprost na pozycję 58. Co ciekawe, przez ostatnie 4 lata przesunął się on aż o 20 miejsc w górę.

Twórcy raportu podkreślili też w uzasadnieniu, że outsourcing w Polsce już od dłuższego czasu idzie ku lepszemu. Produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wzrósł w ostatnich latach niemal dwukrotnie, właśnie dzięki sektorowi outsourcingowemu.

Wysokie miejsca czołowych polskich miast w światowym rankingu, przestają już niektórych dziwić. Wpływa na nie bowiem względna stabilność: ekonomiczna i polityczna. Do tego dochodzą jeszcze nowe inwestycje z Unii Europejskiej. Co ważne, z każdym kolejnym rokiem w Polsce otwiera się coraz więcej firm SSC/BPO/ITO. Szacuje się, że ich liczba może przekraczać nawet 700. Zatrudniają one około 150 tysięcy osób, w kolejnym roku może przybyć tam kolejne 30 tysięcy pracowników. Prognozy są zatem obiecujące. Nie dość, że zwiększać się będzie liczba zatrudnionych tam osób to Polska dalej będzie sunąć naprzód w rankingach.

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły