Kosmiczna nagroda Polaków

Polacy po raz kolejny brylują w kwestii nowych technologii kosmicznych. Tym razem pokazali światu w jaki sposób można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 30 proc. w ciągu roku. Projekt został już nagrodzony

Choć Międzynarodowy Hackaton Technologii Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej odchodzi już powoli w zapomnienie, to nie sposób zapomnieć o polskich sukcesach podczas konkursu #ActInSpace – Hackathon. W trakcie tego, trwającego całą dobę, maratonu ciągłego projektowania i prototypowania produktów oraz rozwiązań dla biznesu kosmicznego zwyciężył polski projekt.

Pod koniec czerwca podczas Toulouse Space Show wybrano zwycięzcę międzynarodowego finału Kosmicznego Hackatonu Europejskiej Agencji Kosmicznej #ActInSpace. Laury zdobyła drużyna Blue Divine I, która podczas międzynarodowego finału rywalizowała z zespołami z 13 krajów, a wcześniej zwyciężyła warszawskiej edycji #ActInSpaceWarsaw. Zespół zaprezentował rozwiązanie „ECODRIVING Techniques” – skierowane do firm logistycznych, pozwalające im zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 30 proc. rocznie przy użyciu technologii kosmicznej opatentowanej przez Francuską Agencję Kosmiczną – CNES.

 – Nagrodzone rozwiązanie składa się z dotykowego sprzężenia zwrotnego sprzętu umieszczonego na pedale gazu, oprogramowania komputerowego optymizującego trasy jazdy, a także optymalnego profilu przyspieszania. Kierowca nie wymaga specjalnego przeszkolenia przed użyciem, ponieważ system jest bardzo łatwy do zrozumienia i przejrzysty dla użytkownika – informują organizatorzy zawodów #ActInSpaceWarsaw.

Nagrodzeni, jeszcze w tym roku, w sierpniu będą mieli okazję znaleźć się na pokładzie samolotu Airbus A310 Zero-G w Tuluzie. Dzięki tej maszynie możliwe jest wykonanie lotów parabolicznych, w trakcie których symuluje się stan nieważkości.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły