Kolejna wizyta na Marsie

Mars znowu będzie miał gości. Tym razem wyląduje na nim sonda ExoMars2016. Startuje już dzisiaj, a więc 14 marca br. W jakim celu zmierza ona w stronę Czerwonej Planety?

Sonda ExoMars2016 ma konkretne zadania do wykonania. Rusza na Marsa, by szukać biologicznych śladów życia. Misję ExoMars przeprowadzą: Europejska Agencja Kosmiczna (RSA) i Agencja Kosmiczna Federacji Rosyjskiej – Roskosmos.

Sama jej podróż wcale nie jest prosta. Sonda składa się z z czterech platform kosmicznych, które wysłane zostaną w stronę Czerwonej Planety w dwóch turach. Pierwszy etap rozpoczyna się w poniedziałek, 14 marca. O godz. 10.30 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rosyjska rakieta Proton-M wyniesie w przestrzeń kosmiczną lądownik „Schiaparelli EDM”, którego zadaniem będzie badanie warunków meteorologicznych panujących na Marsie. Drugim elementem wysłanym tego dnia w kosmos będzie sztuczny satelita „ExoMars Trace Gas Orbiter”, poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem lub procesami geologicznymi. Sonda z lądownikiem ma dotrzeć do Marsa w październiku 2016 r.

Te obszary Marsa, z których mogą wydobywać się śladowe ilości gazów sfotografuje umieszczona na satelicie kamera CaSSIS. Budowano ją głównie w Szwajcarii i Włoszech, ale swój wkład w jej przygotowanie mieli też Polacy. Zaangażowali się oni również w budowę lądownika Schiaparelli, który zbada m.in. warunki meteorologiczne podczas lądowania na Marsie. Do przeprowadzenia testów podczas wejścia w atmosferę i lądowania, wykorzystany będzie niemiecki system monitujący zewnętrzne powłoki lądownika.

W poniedziałek w podróż na Marsa ruszy, której zadaniem będzie poszukiwanie biologicznych śladów życia na Czerwonej Planecie. W budowę znajdujących się na niej narzędzi badawczych zaangażowani byli również polscy naukowcy i rodzime firmy.

Druga część misji ExoMars rozpocznie się w 2018 roku. Wówczas kolejna rosyjska rakieta wyśle w stronę Marsa łazik „ExoMars Rover”, który ma poszukiwać tam śladów życia biologicznego. Bezpiecznie osadzenie na powierzchni planety umożliwi mu lądownik „ExoMars Rover Lander”. Na Marsie mają się one znaleźć w 2019 roku. W znalezieniu dogodnego miejsca do osadzenia lądownika i łazika, pomogą naukowcom zdjęcia wykonane i przesłane wcześniej przez wspomnianą kamerę CaSSIS.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły