Jak chronić się przed smogiem?

Smog jest niewidzialnym trucicielem, a jego destrukcyjne działanie jest odwleczone w czasie. Częste choroby dróg oddechowych, problemy skórne, alergie mogą mieć związek z zanieczyszczonym powietrzem. Dowiedz się, jak w prosty sposób możesz chronić siebie i bliskich.

W Polsce mamy bardzo poważny problem z zanieczyszczeniem powietrza. Raport WHO wskazuje, że 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast UE znajduje się w Polsce. Z badania Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że najbardziej zanieczyszczone są miasta małe i średniej wielkości. Wszystkiemu winne są przede wszystkim dymy z domowych pieców, kominków, osiedlowych kotłowni czy miejskich ciepłowni. Jednak pomimo alarmujących danych świadomość na temat konieczności ochrony przed smogiem wciąż jest niska.

Dlaczego musimy chronić przed smogiem?

Nie zawsze można łatwo połączyć pogarszający się stan zdrowia z zanieczyszczonym powietrzem. A jak pokazują badania lekarzy i naukowców smog negatywnie wpływa na układ oddechowy, odpornościowy, krwionośny czy nerwowy. Zanieczyszczone powietrze pogarsza również kondycję skóry, powodując nawet choroby atopowe lub rozwój alergii.

W smogu znajdują się pochodzące ze spalania węglowodory wielopierścieniowe, które są rakotwórcze, groźny benzen albo benzopiren, pyły zawieszone oraz metale ciężkie takie jakie nikiel i pallad, które są znanymi alergenami kontaktowymi, a także które wywierają negatywny wpływ na układ oddechowy. W smogu mogą być obecne też elementy białkowych otoczek bakteryjnych czy innych białkowych alergenów.

Jak możemy chronić się przed smogiem?

  1. Aplikacja – możesz pobrać bezpłatną aplikację w AppStore i Google Play, która będzie Cię informować o poziomie zanieczyszczenia w Twoim mieście lub okolicy.
  2. Maska antysmogowa – Przy zakupie zwróć uwagę na certyfikaty oraz rodzaj filtra. Maska musi być dopasowana do Twojego trybu życia. Ma znaczenie czy chcesz uprawiać sport na dworze, czy kupujesz dla dziecka czy seniora. Maska musi dobrze przylegać do twarzy, dzięki czemu zapewni dobrą jakość filtrowania. Warto kupić maskę wielorazową.
  3. Krem antysmogowy – wybierz krem, który będzie tarczą ochronną przed zanieczyszczeniami powietrza.
  4. Oczyszczacz powietrza – jeśli mieszkasz w mieście, w którym jest problem z jakością powietrza, pomyśl o zakupie oczyszczacza. Przy zakupie zwróć uwagę na deklarowaną powierzchnię, jaką urządzenie może oczyścić. Ważne też, jakiej klasy filtr jest zamontowany w takim oczyszczaczu. Powinien to być filtr HEPA, o możliwie wysokiej wydajności. Pamiętaj również o systematycznej wymianie filtrów.
  5. Rośliny w domu – równie dobrym pomysłem na oczyszczenie powietrza jest hodowanie odpowiednich kwiatów. Choć nie zastąpią dobrego filtra, na pewno poprawią jakość powietrza. Szczególnie polecane są takie kwiaty jak: skrzydłokwiat, który oczyszcza powietrze z różnego rodzaju lotnych związków organicznych, zwłaszcza benzenu i acetonu, bluszcz pospolity i paprotka absorbują formaldehyd, który uznawany jest za jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji zanieczyszczających powietrze.

 

Źródło: materiały prasowe: rolingerpr.pl

Piotr Sztompke
Polecamy

Powiązane Artykuły