Jacy są dzisiejsi faceci?

„Gdzie ci mężczyźni?” – to nie tylko fragment znanej piosenki. To pytanie zadaje sobie także wiele kobiet, które żyją w różnych relacjach ze swoimi partnerami lub dopiero poszukują towarzysza życia. Pytanie to zadała sobie także dwójka autorów

Rola mężczyzny w społeczeństwie zmieniała się na przestrzeni dziejów. Współcześni faceci nie zawsze są postrzegani pozytywnie. Dlatego warto zastanowić się, gdzie zgubili się ci, których kiedyś uważano za prawdziwych mężczyzn i gdzie jest ich miejsce obecnie.

Nad tymi zagadnieniami pochylili się także Philip G. Zimbardo i Nikita S. Coulombe, którzy swoje refleksje zawarli w książce zatytułowanej właśnie „Gdzie ci mężczyźni?”. Odpowiadając na to pytanie dotknęli także innych kwestii, takich jak sposoby zapobiegania kryzysowi męskości czy roli nieporadnych chłopców, którzy znaleźli się na miejscu wielu dzisiejszych mężczyzn. Przy tym wszystkim nie zapomnieli także wspomnieć o tym, jaką rolę w życiu małych chłopców odgrywają ich ojcowie.

Kontakt z ojcem to według autora jedno z remediów na współczesną dezorientację młodych mężczyzn. W dzisiejszym świecie chwiejnych wzorców męskości, chłopcy odbierają sprzeczne sygnały z mediów, uczą się odnosić sukcesy w grach komputerowych, a wiedzę o intymności czerpią z filmów pornograficznych. Próbując się odnaleźć w nowych rolach, chłopcy uważnie obserwują jednak również innych mężczyzn. A zmiany tradycyjnych ról męskich i kobiecych to także, jak pokazuje Zimbardo, ogromna szansa dla dzisiejszych chłopców – to większy udział mężczyzn w wychowaniu dzieci, bardziej codzienny i emocjonalny kontakt ojców z synami.

Książka z pewnością dotyka tematów ważnych dla współczesnych mężczyzn. Pozwala na nowo określić ich role i codzienne powinności.

Źródło: Wydawnictwo Naukowe PWN

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły