Ile żyją mężczyźni?

Choć to kobiety nadal wiodą prym w kwestii długości życia to mężczyźni dzielnie je gonią. Przeciętna długość życia mężczyzn w Polsce na przestrzeni ostatnich lat znacznie się wydłużyła. Spada za to tempo wydłużania się życia Polek

Z najnowszych danych wynika, że w latach 2001-2013 długość życia mężczyzn w naszym kraju wzrosła z 66 do 73 lat, czyli o 7 lat. Z jednej strony to powód do radości, z drugiej natomiast nadal znacznie odbiegamy w tej kwestii od mężczyzn Europy Zachodniej. Średnia długość życia Polaków ciągle jest kilka lat niższa.

Nie da się jednak nie zauważyć, że od 2008 roku przeciętna długość życia mieszkańców naszego kraju wzrasta w znacznie szybszym tempie. Zachowanie tej tendencji pozwoliłoby za kilkanaście lat dorównać średniej Europy Zachodniej.

Przeciętna długość życia Polaków wzrastała najbardziej po 1991 r., gdy co roku wydłużała się o 0,39 roku. Wtedy najbardziej nadrabialiśmy zaległości. Jednak w latach 2002-2008 tempo tych zmian się spowolniło prawie trzykrotnie (do 0,14 roku życia). Dopiero ostatnie kilka lat pozwoliło na nowo powrócić na ten sam poziom.

Co ciekawe, w ostatnim czasie udało się zauważyć większe tempo wydłużania się życia u Polaków niż u Polek. U kobiet w ostatnich latach co roku wzrastało ono o zaledwie 0,10 roku życia i jest wolniejsze niż w Europie Zachodniej. Mimo zmniejszania się dysproporcji w długości życia Polek i Polaków nadal duża jest różnica w przeciętnej długość życia kobiet i mężczyzn w naszym kraju. Polki żyją średnio 81 lat, czyli aż o 8 lat dłużej aniżeli Polacy, ale jeszcze kilka lat temu różnica ta była o 0,5 roku większa i wynosiła 8,5 roku.

Skąd te zmiany w długości życia. Biorą się one między innymi ze spadku liczby zgonów powodowanych przez choroby układu krążenia. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, szczególnie tych w wieku produkcyjnym.

– Pod tym względem nic się nie zmieni, również w przyszłości wzrost przeciętnej długości życia w Polsce w największym stopniu będzie zależał od spadku umieralności z powodu chorób układu krążenia – twierdzi  prof. Bogdan Wojtyniak.

Co ciekawe, długość życia w znacznym stopniu zależy od poziomu wykształcenia. Mężczyźni, którzy ukończyli studia żyją nawet kilkanaście lat dłużej, niż ci, którzy mają za sobą jedynie szkołę podstawową.

Długość życia w znacznym stopniu zależy również od miejsca zamieszkania. Najmniej korzystne są małe miasta poniżej 5 tysięcy mieszkańców. Najdłużej żyje się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław oraz Gdańsk. Wyjątkiem jest Łódź i woj. łódzkie, gdzie od lat żyje się najkrócej w naszym kraju. Najdłużej żyje się natomiast w województwie małopolskim, podkarpackim i podlaskim.

Na świecie z kolei najdłużej żyją Japończycy: kobiety – 87 lat, a mężczyźni – 80 lat. Zaraz po nich są mieszkanki Hiszpanii, Szwajcarii, Singapuru i Włoch, które żyją 85 lat. We Francji, Australii, Korei Południowej, Luksemburgu i Portugalii kobiety żyją przeciętnie 84 lata. Jeśli chodzi o mężczyzn, to najdłużej żyją mieszkańcy Islandii – 81 lat. W Szwajcarii, Australii, Izraelu, Singapurze, Nowej Zelandii, Włoszech, Japonii i Szwecji przeciętna oczekiwana długość życia wynosi 80 lat.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły