Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką

Hip-hop to nie tylko muzyka, ale i jeden z najbardziej wpływowych ruchów kulturowych w Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie. Nowa seria dokumentalna „Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką” skupi się na sześciu przełomowych utworach w historii tego gatunku. Na pierwszy odcinek serii kanał AMC zaprasza 14 listopada o 22:00. Kolejne odcinki w każdy czwartek o tej samej porze.

„Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką” to produkcja własna AMC Studios, która zajrzy za kulisy powstawania najważniejszych utworów hip-hopowych w historii współczesnej muzyki. Każdy odcinek opowiadać będzie historię jednej kompozycji. Jej twórcy wraz z zaproszonymi gośćmi przeprowadzą analizy utworów i opowiedzą o warunkach społeczno-ekonomicznych, w jakich powstawały.

Przedyskutują również wpływ, jaki te produkcje wywarły na całe pokolenia słuchaczy, jak i na nich samych. Producentami wykonawczymi serii są członkowie kultowego zespołu hip-hopowego „The Roots” – producent i perkusista Ahmir „Questlove” Thompson oraz wokalista Tariq „Black Thought” Trotter, a ponadto Alex Gibney. Seria została wyreżyserowana przez Erika Parkera i One9.

Wśród producentów wykonawczych znaleźli się także Shawn Gee, Stacey Offman, Richard Perello oraz Shea Serrano. Współproducentami wykonawczymi są Angie Day, Erik Parker oraz One9.

Pierwszy odcinek zagłębi się w historię piosenki „Jesus Walks” Kanye Westa. W czasach przepychu i zbytku, chrześcijański rap prowokuje kościół i zmienia postrzeganie religii jak i samego rapu.

W drugim odcinku artyści przedyskutują „Alright” Kendricka Lamara. Utwór ten stał się nieoficjalnym hymnem o nadziei, w czasie gdy ruch Black Lives Matter zdominował dyskusję o stosunkach rasowych w USA.

Trzeci odcinek opowie o tym, jak „Rock Box” Run-DMC zburzył mury między muzyką rockową a hip-hopem, a także stosunkami rasowymi i klasowymi w amerykańskim radiu i telewizji.

„Elevators” grupy OutKast jest przedmiotem czwartego odcinka. Ten niepozorny utwór z południa Stanów przedefiniował kulturowy i geograficzny wpływ rapu.

W piątym odcinku seria przyjrzy się historii „The Bridge” Marley’a Marla i MC Shana. Kawałek, który opowiada o dumie z miejsca pochodzenia wykonawców, stał się przyczyną słynnej hip-hopowej rywalizacji.

Ostatni odcinek opowie o „Ladies First” Queen Latifah. W szczytowym momencie hip-hopowej mizoginii, kultura doceniła królowe rapu.

HIP HOP AMC_Ralph McDaniels - Photo Credit Anna Kooris AMC HIP HOP AMC_Black Thought - Photo Credit Anna Kooris AMC HIP HOP AMC_John Legend - Photo Credit Anna Kooris AMC HIP HOP AMC_ Big Boi - Photo Credit Jace Downs AMC HIP AMC_Photo Credit Zach Dilgard AMC Hip Hop kawalki, które wtrzasnely Ameryka_key art

O AMC (Polska)
AMC to dział biznesowy grupy AMC Networks International, który udostępnia ulubione filmy wszystkich gatunków oraz uznane produkcje własne. AMC stworzyło w ciągu ostatniej dekady wielokrotnie nagradzane seriale, które zmieniły sposób opowiadania historii i podejście do gatunku. Obok szerokiej dystrybucji w Ameryce Północnej, kanał AMC dostępny jest w ponad 125 krajach na całym świecie.

O AMC
AMC to dział biznesowy grupy AMC Networks International, który udostępnia widzom na całym świecie ich ulubione filmy wszystkich gatunków, a także prezentuje uznane produkcje własne. Wielokrotnie nagradzane seriale, które powstały w AMC Global w ciągu ostatniej dekady, zmieniły ten gatunek – zarówno podejście do produkcji, jak i oczekiwania widzów. Obok szerokiej dystrybucji w Ameryce Północnej, kanał AMC dostępny jest w ponad 125 krajach na całym świecie. AMC Global zapewnia doskonałą rozrywkę w jakości HD i SD na wszystkich możliwych platformach dostępu, w tym w telewizji linearnej, w internecie,
w usłudze na żądanie i na urządzeniach mobilnych.

AMC Studios
AMC Studios odpowiada za produkcję i dystrybucję projektów spółki AMC Networks Inc. Pierwszą produkcją AMC Studios była seria „The Walking Dead”, która zanotowała najwyższą oglądalność w historii amerykańskiej telewizji kablowej, a od sześciu sezonów znajduje się na pierwszym miejscu najchętniej oglądanych programów wśród widzów w wieku 18-49. Od tego czasu AMC Studios wyprodukowało szereg uznanych przez krytyków i wyróżnionych nagrodami serii m.in. „Fear the Walking Dead”, „Terror”, „Dietland”, „Krainę bezprawia”, a ponadto „Lodge 49” i „NOS4A2”, a także serie dokumentalne: „Ride with Norman Reedus”, „Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu” przedstawiająca historię, wydarzenia i sylwetki osób, które na zawsze zmieniły świat komiksu oraz „James Cameron: historia science fiction”, autorstwa uznanego twórcy wielu kultowych produkcji science fiction. AMC Studios wyprodukowało ponadto dla SundanceTV serial „Rectify” nagrodzony Peabody Award, serię „Hap i Leonard”, a także seriale dokumentalne „Cold Blooded: The Clutter Family Murders” i „The Jonestown Massacre”.

Marek Nowak

Autor

Marek Nowak

Polecamy

Powiązane Artykuły