Erekcja to nie stan wyjątkowy!

Erekcja nie oznacza u mężczyzn stanu wyjątkowego. To raczej stan naturalny, który wiąże się z wieloma czynnikami

Do wystąpienia erekcji potrzebna jest odpowiednia zbieżność układu nerwowego i naczyniowego. W układzie współczulnym (część układu nerwowego) przez większość czasu aktywne są mechanizmy hamujące erekcję. Dlaczego hamujące? Dlatego, że erekcja jest stanem zupełnie naturalnym. Do wzwodu potrzebne jest zatem rozluźnienie, a nie spięcie. Wzwód hamowany jest jednak przez wiele czynników, na przykład przez stres. To właśnie dlatego, w stresowych sytuacjach lub gdy partner myśli o czymś innym, czymś się denerwuje, mogą być problemy ze wzwodem.

Zaburzenia erekcji również i w innym przypadku mogą brać się „z głowy”, a raczej z układu nerwowego. Dlatego też coraz częściej panów, szczególnie tych młodych, nie podnieca już zwykły seks.

Ci mężczyźni nie mogą osiągnąć wzwodu, bo okazuje się, że ich partnerki nie są tak zbudowane jak aktorki z filmów porno i w dodatku nie chcą wykonywać takich czynności, jakie widuje się w takich filmach – tłumaczy lekarz dr Zygmunt Domagała, ale zaznacza, że nie jest to najczęstszy powód kłopotów ze wzwodem. Problemy te najczęściej pojawiają się jednak u starszych mężczyzn. Wtedy nie są jednak związane z układem nerwowym, odnoszą się natomiast do układu krwionośnego.

Do powstania wzwodu niezbędne jest prawidłowe funkcjonowanie śródbłonka – komórek wyściełających m.in. naczynia krwionośne. W śródbłonku produkowany jest tlenek azotu niezbędny do powstania wzwodu. Za sprawą tej substancji następuje rozluźnienie naczyń, napływ krwi tętniczej do ciał jamistych prącia i zablokowanie odpływu krwi żylnej. Prącie w tej sytuacji się powiększa i usztywnia, a erekcja może się utrzymać. Tymczasem np. w miażdżycy, cukrzycy, a także wśród palaczy tytoniu śródbłonek może produkować zbyt mało tlenku azotu.

Dr Domagała zwraca uwagę, że stosunkowo rzadko przyczyną zaburzeń erekcji są zaburzenia hormonalne. Dlatego w przypadku zaburzeń erekcji swoje pierwsze kroki lepiej skierować nie do endokrynologa czy urologa, ale raczej do lekarza pierwszego kontaktu. On powinien pokierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Co może wpłynąć na długotrwałą sprawność seksualną? Z pewnością odpowiedni tryb życia mężczyzn. Dobrze, aby panowie stronili od nałogów, regularnie ćwiczyli i zwracali uwagę na to, co jedzą. Warto także prowadzić regularną aktywność seksualną.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły