Ekologia w energetyce

O tym, że energetyka jest niezbędna w naszym życiu nie trzeba nas przekonywać. Zdecydowanie gorzej przychodzi nam zaakceptownie tego, że energetyka powinna iść w parze z ekologią

Życie bez energii dla zdecydowanej większości ludzi nie miałoby najmniejszego sensu. Nic dziwnego, w końcu otacza nas z każdej strony i bardzo od siebie uzależnia. Spalanie węgla, ropy i gazu nie jest jednak obojętne dla środowiska i klimatu. W trosce o środowisko można postawić między innymi na odnawialne źródła energii. Badania sugerują jednak, że Polacy nie zawsze są do nich przychylnie nastawieni.

Nie oznacza to, że w ogóle nie widzą, jak ważnym tematem jest ochrona tego, co nas otacza. Widzą to wyraźnie! Z pewnością pomagają im to dostrzec media, gdyż zdecydowana większość informacji na ten temat dociera do nas za pośrednictwem telewizji. Inne media mają tu nieco mniejszą siłę oddziaływania. Ludzie otrzymują jednak informacje na ten temat także z radia czy internetu. Najmniej osób twierdzi, że styka się z takimi tematami w prasie.

Działania na korzyść powietrza, opierające się na zmniejszeniu zapylenia oraz ograniczenie emisji związków siarki i azotu, nie dzieli badanych w sposób znaczący. Ponad dwie trzecie respondentów postrzega ten problem jako „bardzo ważny” ze swojego punktu widzenia, kolejne 29% – jako „raczej ważny”.

Ta jednomyślność wydaje się być jednak pozorna, a w omawianej kwestii istnieje jakościowa różnica pomiędzy oceną „bardzo ważna” a „raczej ważna”. Uznanie kwestii zapewnienia czystego powietrza za umiarkowanie ważną („raczej ważna”) może mieć w części przypadków charakter jedynie deklaratywny i być wyrazem swego rodzaju poprawności politycznej. Skąd ta opinia? Osoby, które stwierdziły, że problem jest „bardzo duży” zazwyczaj nie przywiązują prawie wcale wagi do tego, skąd pochodzi używana przez nich energia lub nie do końca są w stanie ponosić koszty w zamian za to, aby energia pochodziła z odnawialnych źródeł energii.

Co ciekawe, oceny często zmieniają się w tym przypadku w zależności od tego, jakie poglądy polityczne mają respondenci. Większą wagę przywiązują do tej sprawy osoby o poglądach lewicowych niż ci identyfikujący się z prawicą.

Kwestia, z jakiego źródła (konwencjonalnego czy odnawialnego) pochodzi energia elektryczna używana w mieszkaniu, jest ważna dla blisko dwóch trzecich Polaków. Przypisywanie tej sprawie dużej wagi jest tym częstsze, im lepsze oceny własnych materialnych warunków życia.

Nieco ponad połowa badanych (52%) deklaruje, że byliby skłonni płacić więcej za energię, gdyby była to energia pochodząca ze źródeł odnawialnych. Wśród tych osób większość (34% ogółu) akceptuje podniesienie opłaty za energię odnawialną o nie więcej niż 5%. W sumie blisko co piąty respondent deklaruje gotowość płacenia za taką energię o co najmniej 6% więcej niż obecnie. Te deklaracje co do wyższych opłat częściej można usłyszeć jednak od tych, dla których istotne jest skąd płynie wykorzystywana przez nich aktualnie energia.

Źródło: CBOS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły