Akademia Mistrzów: Doceniajmy swoje sukcesy!

Andrzej Piliszek – twórca i założyciel marki MYONI Group z branży nieruchomości Premium a także właściciel ekskluzywnej restauracji PAMPAM, w centrum Warszawy, którą prowadzi wraz z Żoną. Jako Bohater z cyklu „Akademia Mistrzów” podzieli się dziś z naszymi Czytelniczkami i Czytelnikami swoimi poradami, dotyczącymi prowadzenia firmy.

Jak według Pana kobiety i mężczyźni mogą współpracować i wspierać się biznesowo w drodze do indywidualnych sukcesów?

Andrzej Piliszek: My z żoną jesteśmy tego najlepszym przykładem! Współpracujemy już od kilkunastu lat, cały czas się wspieramy biznesowo. Każde z nas ma swoją „działkę”, za którą jest odpowiedzialne, czyli ja zajmuję się znajdowaniem terenów pod nowe inwestycje, ułożeniem finansowania oraz zdobyciem wszystkich niezbędnych pozwoleń, natomiast żona zajmuje się sprzedażą oraz obsługą Klienta. Oczywiście, pomagamy sobie wzajemnie w razie potrzeby i wiemy, że możemy na siebie liczyć. Takie wsparcie to bezcenna rzecz.

Jestem za tym, aby kobiety poszerzały swoją biznesową działalność i sprzeciwiam się ograniczaniu kobiet. Zdaję sobie sprawę z tego, że w Polsce (i nie tylko) wciąż istnieje szklany sufit, jeżeli chodzi o pozycję kobiety w firmie: kobiety mniej zarabiają, zajmują mniej eksponowane stanowiska. Uważam, że jest to mocno niesprawiedliwe i osobiście jestem dumny z osiągnięć mojej żony i bardzo ją wspieram.

Gdzie młodzi przedsiębiorcy, dopiero startujący ze swoimi firmami, powinni szukać wiedzy i przykładów dobrych praktyk podczas startu z własnym biznesem?

Pierwsze kroki w biznesie to ciężka praca i bardzo dużo trudności. Dlatego dobrze jest skorzystać z rady i wiedzy doświadczonych ekspertów w danej dziedzinie. Ja sam chętnie bywam takim ekspertem dla tych, którzy proszą mnie o radę czy wsparcie. Sam dostałem w życiu dużo dobrych rad, z wielu skorzystałem i między innymi dlatego jestem tu, gdzie jestem.

Książka BIZNES SIĘ NIE PODDAJE wychodzi pod patronatem inicjatywy SUKCES JEST KOBIETĄ. Jak postrzega Pan sytuację kobiet na polskim rynku pracy? I co by Pan zmienił w tym zakresie, gdyby miał Pan taką możliwość?

Na to pytanie po części już odpowiedziałem wyżej. Zawsze będę stał na stanowisku, że kobiety absolutnie trzeba wspierać na ich biznesowej drodze, bo mają trudniej niż faceci. Nasze społeczeństwo bardzo często, podczas oceny ról związanych z podziałem płci w życiu publicznym czy zawodowym, kieruje się stereotypami. Umiejętności kobiet rzadziej są dostrzegane i często dezawuowane, zupełnie bezpodstawnie!

Ja uważam, że kobiety często radzą sobie o wiele lepiej niż mężczyźni, są bardzo dobrze wykształcone i ciągle podnoszą swoje kwalifikacje (a mężczyźni często spoczywają na laurach), umieją się zmobilizować, pracować w stresie. Jak widać, na temat pracy kobiet wypowiadam się w samych superlatywach. I to trzeba wreszcie zmienić, przestać oceniać przez pryzmat płci! W końcu najważniejsza jest płeć mózgu (śmiech).

Co w Pańskiej pracy jest tym, co ceni Pan sobie najbardziej?

Zdecydowanie to, że sam sobie jestem szefem. Jestem oczywiście świadomy tego, że wiążą się z tym nie tylko profity, ale również ogromna odpowiedzialność, i to nie tylko za siebie, ale również za innych.

Ja jestem bardzo silną jednostką i ciężko jest mi się komukolwiek podporządkować, no może z wyjątkiem mojej żony (śmiech).

Gdyby miał Pan tę wiedzę, jaką ma Pan teraz, zaczynając przygodę z biznesem, co zrobiłby Pan inaczej?

Jestem tu gdzie jestem, właśnie dlatego, że podjąłem takie, a nie inne decyzje. To znaczy, że chyba nie były takie złe. Pewnych rzeczy nie da się przewidzieć (wyżej wspomniani nieuczciwi wspólnicy czy klienci) więc pewnie zrobiłbym wszystko tak samo, czyli najlepiej, jak potrafię!

Jakiej rady udzieliłby Pan sobie samemu sprzed lat – temu na początku zawodowej drogi?

Zawsze bądź sobą, walcz o swoje pomysły, jeśli jesteś ich pewny, podążaj za marzeniami, no i ciężko pracuj, jeśli chcesz osiągnąć sukces. A potem… doceń ten sukces!

Po więcej informacji o działalności Pana Andrzeja zapraszamy tutaj:

www.myonigroup.com/pl

www.pampam.com.pl

 

 

fot. Bernard Hołdys

Materiał powstał w ramach AKADEMII MISTRZÓW

oraz RAPORTU BIZNES SIĘ NIE PODDAJE!

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły