A w przyszłości zostanę programistą

Przeglądasz kolejną stronę z ogłoszeniami pracy. Choć ofert jest dużo to głównie dotyczą one branży IT i nowych technologii. Kogo potrzebują? Programisty!

Praca na tym stanowisku od dłuższego czasu utrzymuje się w czołówce najbardziej pożądanych. Szczególnie teraz, gdy od ostatnich 3 lat popyt na przedstawicieli tego zawodu zwiększył się jeszcze o około 30%. Tendencja wzrostowa może świadczyć o tym, że z czasem firmy będą ich potrzebować jeszcze więcej.

Skąd takie zainteresowanie tą branżą? Wszystko za sprawą gospodarki, ciągle postępującej cyfryzacji i automatyzacji. Tajemnica tkwi też w napływie nowych inwestycji i wielkości zapotrzebowania na nowe aplikacje i oprogramowania wśród użytkowników. Czynniki te sprawiają, że rynek IT rośnie niezwykle dynamicznie, a popyt na pracowników znacznie przewyższa ich dostępność. Wśród poszukiwanych pracowników IT królują oczywiście programiści. Ogłoszenia z nimi związane stanowią około 90% wszystkich ofert tego działu.

Idealny programista to natomiast taki, który cechuje się analitycznym myśleniem, jest elastyczny, dokładny i posiada umiejętności komunikacyjne, gdyż ta praca wiąże się także z pracą w zespołach. Odpowiednie relacje w tych zespołach rzutują z kolei na ostateczny efekt projektu. Poszukiwaną  cechą jest również chęć rozwoju. Programista to zawód, który ewoluuje i pociąga za sobą konieczność wprowadzania zmian w zakresie znajomości języków programowania, którymi dany specjalista się posługuje. Znajomość języków obcych również jest wymagana. Pośród nich przoduje angielski, niezbędny m.in. ze względu na charakter pracy, na którą składa się konieczność zapoznawania się z dokumentacjami technicznymi przygotowywanymi w tym języku. Jego znajomość warunkowana jest też dość powszechną koniecznością porozumiewania się z zagranicznym inwestorem lub zespołem współpracowników, który, częściej niż w przypadku innych zawodów, może być międzynarodowy. Szkolenia oferowane przez pracodawców również są zwykle prowadzone właśnie w języku angielskim.

W kwestii wypłat trzeba zaznaczyć, że polscy programiści nadal zarabiają mniej niż ci za zachodnią granicą. O jakich kwotach mówimy? Początkujący programista Junior jest w stanie zarobić około 5-7 tysięcy złotych brutto. Ekspert z doświadczeniem natomiast jakieś 8-11 tysięcy. Osoby zarządzające zespołem raczą się wynagrodzeniami rzędu 13-20 tysięcy lub nawet nieco większymi.

Programiści potrzebni są wszędzie, niezależnie od skali czy branży. Najczęściej rekrutację na te stanowiska prowadzą jednak duzi gracze. Popyt na programistów jest spory, dlatego nie jest łatwo znaleźć tego odpowiedniego. Coraz więcej przedsiębiorstw zwraca się z prośbą o pomoc do firm doradztwa personalnego, które specjalizują się w ich pozyskiwaniu. Przy wyborze właściwej placówki ważne jest zrozumienie specyfiki branży IT. Informatycy nie będą chcieli rozmawiać z kimś, kto nie będzie dla nich partnerem w dyskusji. Ważne zatem, by zwracać uwagę na specjalizację danej firmy doradztwa personalnego oraz doświadczenie jej konsultantów.

Źródło: ManpowerGroup

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły