Praca potrzebna od zaraz!

Znalezienie pracy nie zawsze jest proste. Im dłużej szukamy, tym częściej zastanawiamy się, jak powinniśmy postępować, aby jakaś organizacja w końcu się nami zainteresowała

Przede wszystkim potraktujmy te poszukiwania jak wyzwanie biznesowe, które będzie miało swoją strategię działania. Warto w niej zawrzeć choćby fakt, że pracodawcy nie zawsze podają do publicznej informacji dane o wolnych wakatach. Dlatego też ważne będzie zróżnicowanie kanałów dotarcia do potencjalnego szefa. To jednak nie wszystko! Poniżej kilka dotyczących poszukiwania wymarzonej pracy.

Bądź przed konkurencją!

O tym, że podczas szukania pracy mamy sporą konkurencję nie trzeba chyba zapewniać. Dostęp do ogłoszeń ma wielu kandydatów. Trzeba zatem działać szybko i efektywnie. Jak to zrobić? Każdego dnia internetowe serwisy ogłoszeniowe publikują setki ofert pracy z całego kraju. Portale umożliwiają łatwą i szybką selekcję ofert m.in. pod kątem lokalizacji, branży, poziomu stanowiska, znajomości języków obcych i programów czy formy zatrudnienia. Dostępność ofert pracy w serwisach internetowych pozwala zdobywać nie tylko informacje o pojawiających się wakatach, ale też wiedzę na temat aktualnych potrzeb i wymagań pracodawców. Dzięki świadomości, jakich kompetencji i kwalifikacji poszukują pracodawcy w danej branży, kandydaci są w stanie lepiej przygotowywać dokumenty aplikacyjne, ponieważ wiedzą, na jakie doświadczenia czy umiejętności należy położyć największy nacisk. Dlatego też aplikujmy wtedy, gdy na wymagania przedstawione w ofercie odpowiadamy przynajmniej w 80%. To zawęzi nam nieco pole działania i sprawi, że skupimy się na tych najważniejszych ofertach. To automatyczne dopasowanie pozwoli nam zwiększyć swoje szanse na udział w procesie rekrutacyjnym.

Praca a media społecznościowe

Coraz częściej kluczową rolę w poszukiwaniu pracy odgrywają media społecznościowe, w tym serwisy biznesowe, które zrzeszają zarówno specjalistów z różnych branż, jak i rekruterów. Już samo założenie profilu w tych serwisach zwiększa szanse na znalezienie stałej pracy lub udział w ciekawym projekcie. Konto w tych portalach w pewnym sensie zastępuje CV, dlatego warto poświęcić czas na uzupełnienie swojego profilu tak, by wyglądał profesjonalnie. Na naszym profilu powinny więc znaleźć się informacje dotyczące przebiegu zatrudnienia, zakresu dotychczasowych obowiązków, zrealizowanych projektów, sukcesów zawodowych, wykształcenia, ukończonych kursów i szkoleń, poziomu znajomości języków obcych, czy mocnych stron.
Im bardziej aktywni będziemy na tych portalach, tym większa szansa, że ktoś nas zauważy i zechce podjąć z nami współpracę.

Znajomi chętnie pomogą

Nigdy nie wiadomo, kogo poznali już nasi znajomi. Poinformowanie ich o tym, że akurat poszukujemy pracy może sprawić, że znajdziemy ja używając sieci swoich kontaktów. Tworzenie biznesowej sieci kontaktów polega nie tyle na nawiązywaniu nowych znajomości, ile przede wszystkim na budowaniu zaufania i pielęgnowaniu relacji m.in. poprzez bezinteresowne podtrzymywanie kontaktu, przekazywanie informacji czy udzielanie wsparcia. Idea networkingu jest szczególnie promowana na konferencjach branżowych, targach pracy czy wspomnianych już portalach społecznościowych, które sprzyjają dyskusjom na tematy biznesowe, wymianie informacji i podtrzymywaniu relacji.
Przy rozsiewaniu informacji o tym, że chcemy podjąć pracę, nie zapomnijmy określić także jaka branża nas interesuje i w jakim kierunku chcemy się rozwijać. Warto też pamiętać, że networking pozwala nam na dostanie informacji o zapotrzebowaniu na personel zanim zacznie ona stanowić dane publiczne.

Realizuj swoje marzenia zawodowe

W trakcie rozwoju kariery krystalizują się nasze cele zawodowe. Znając swoje potrzeby i oczekiwania możemy świadomiej zarządzać rozwojem zawodowym, efektywniej szukać pracy i dokonywać wyborów spójnych z postawionymi sobie celami. Sprawdzoną metodą jest przygotowanie listy firm lub branż, w których chcielibyśmy pracować. Taka lista mocno ukierunkowuje proces poszukiwania pracy. Wybór potencjalnych pracodawców powinien być uzasadniony np. możliwością rozwoju w danym obszarze, preferowaną kulturą organizacyjną, czy perspektywami rozwoju konkretnych kompetencji. Większość firm na swoich stronach internetowych ma zakładki z informacjami o wakatach – warto regularnie je odwiedzać, ponieważ nie wszystkie oferty pracy trafiają do serwisów ogłoszeniowych. Inną skuteczną metodą jest tzw. spontaniczne aplikowanie poprzez stronę internetową firmy w sytuacji, gdy nie ma informacji o bieżących procesach rekrutacyjnych. Pamiętajmy jednak, by nasze aplikowanie nie był zbyt spontaniczne, więc przygotujmy odpowiednie dokumenty i określmy jaki obszar nas interesuje. Pracodawca powinien też dowiedzieć się przez to, dlaczego jesteśmy idealnym kandydatem. Oznacza to, że musimy ujawnić wszystkie swoje mocne strony i predyspozycje do objęcia danego stanowiska.

Źródło: LeasingTeam

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły