Źli są najlepsi

Czym byłby dobry film sensacyjny, a często nawet dramat czy melodramat, bez „tego złego”. Bohatera, którego nie lubimy, bądź czujemy do niego ukrywaną sympatię, a który oczywiście musi przegrać z tym dobrym. Często „ci źli” jednak kradną film głównemu bohaterowi, czasami pojawiając się tylko chwilę na ekranie. Oto ranking najlepszych czarnych charakterów

10. Norman Stansfield – Gary Oldman
Leon (Jean Reno) jest płatnym zabójcą. W niczym jednak nie przypomina męskiego, twardego i nieposkromionego złoczyńcy. Wręcz przeciwnie: jest cichy, spokojny, na co dzień pija mleko. Pewnego dnia skorumpowana policja zabija swojego dostawcę narkotyków i jego rodzinę. Przeżyła tylko córka, która postanawia zemścić się na zabójcach. To niezwykle trudne zlecenie otrzymuje Leon, u którego młoda dziewczyna zamieszkuje. Wynikają z tego jednak pewne komplikacje… Bo na drodze „Leona Zawodowca” staje właśnie Gary Oldman.

9. Catherine Tramell – Sharon Stone
Właściciel klubu nocnego w San Francisco zostaje brutalnie zamordowany. Śledztwo prowadzi detektyw Curran, oskarżany przez wydział wewnętrzny o skłonność do alkoholu. Główną podejrzaną jest piękna pisarka Catherine Tramell, która do perfekcji opanowała sztukę manipulacji ludzkimi emocjami. Zafascynowany jej urodą Curran daje się wciągnąć w zmysłową grę. W trakcie śledztwa zaczyna tracić zawodową czujność, co może okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Zwłaszcza, że piękna kobieta o ciele Sharon Stone nie jest kimś, komu warto ufać w ciemno…

8. Alex Forrest – Glenn Close
Dan Gallagher (Michael Douglas) był szczęśliwym mężem i ojcem. Pewnego dnia spędza pełen namiętności weekend z nieznajomą kobietą. Okazuje się ona być osobą chorą psychicznie, która zrobi wszystko, żeby tylko Gallagher nie wrócił do swojej żony i dziecka. Kobieta jest gotowa posunąć się do ostateczności. A jeśli dodamy do tego, że ową uwiedzioną damą jest Glenn Close w jednej z najlepszych ról szalonej psychopatki, otrzymujemy iście „złą kobietę”.

7. Hannibal Lecter – Anthony Hopkins
„Milczenie owiec” to zdecydowanie jeden z najlepszych thrillerów w dziejach kina. Agentce FBI, Clarise Starling, zostaje powierzona sprawa „Buffalo Billa”, seryjnego mordercy wyróżniającego się szczególnym okrucieństwem wobec swych ofiar, mianowicie odziera je ze skóry. Sprawę pomaga jej rozwikłać inny, niezwykle inteligentny i niebezpieczny morderca – Hannibal Lecter – pacjent więziennego centrum psychiatrycznego. Hannibal jest zauroczony Clarice, a w zamian za odkrywanie przez nią części swej przeszłości, kawałek po kawałku odkrywa jej tajemnicę morderstw. Przy swoim szaleństwie i obłędzie nie traci jednak nic z powalającego uroku osobistego. Co w przypadku mordercy-kanibala tworzy mieszankę wyjątkowo niebezpieczną.

6. Jack Torrance – Jack Nicholson
Jack pracuje jako kurator w hotelu Overlook w górach stanu Colorado. Hotel jest zamknięty na zimę i Jack z rodziną są jedynymi mieszkańcami w budynku. Kiedy burze śnieżne blokują rodzinę Torrance’ów w hotelu Danny, syn Jacka, który ma nadprzyrodzone telepatyczne zdolności odkrywa, że hotel jest nawiedzony i duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Kiedy Jack spotyka ducha pana Grady, poprzedniego kuratora hotelu, sytuacja staje się coraz groźniejsza. „Lśnienie” to arcydzieło z gatunku filmów, które wbijają widza w fotel z przerażenia, a przerażenie to jest dziełem jednego aktora – Jacka Nicholsona.

5. Barnabas Collins – Johnny Depp
W 1752 roku rodzina Collinsonów wraz z synkiem Barnabasem wsiada na pokład statku, który płynie do Ameryki. Mają nadzieję, że tam rozpoczną życie na nowo i fatum, które krąży nad nimi po prostu zniknie. Mija 20 lat. Dorosły już Barnabas (Johnny Depp) ma wszystko, czego mógłby zapragnąć. Jest bogaty i potężny. Jedyną jego wadą jest słabość do kobiet. Wszystko jednak zmienia się, kiedy bohater łamie serce pięknej Angelique Brouchard (Eva Green), która z nienawiści zamienia go w wampira, a potem zabija. Mijają lata. Po niespełna dwóch stuleciach Barnabas znów powraca na ziemię i wtedy dopiero zaczyna na nowo poznawać świat, który wygląda zupełnie inaczej niż za czasów jego młodości. Bohater Johnnego Deppa nie jest taki do końca zły, ale chciałyśmy umieścić go w tym zestawieniu i wampir Tima Burtona w „Mrocznych cieniach” wydał nam się „najgorszym” z charakterów, które zagrał.

4. Szeryf Nottingham – Alan Rickman
Robin z Locksley (Kevin Costner) wyruszył na krucjatę. Maur Azim pomaga mu uciec z saraceńskiej niewoli. Wraz z nowym przyjacielem Robin wraca do Anglii, gdzie czekają na niego złe wieści. Ojciec został zamordowany, przepadły rodzinne dobra, król Ryszard Lwie Serce przebywa na wygnaniu, a władzę sprawuje jego największy wróg. Wędrując przez lasy Sherwood, Robin pada ofiarą rzezimieszków. Udaje mu się pokonać ich przywódcę. Poznając swoich prześladowców, przekonuje się, że są uczciwi. Dołącza do nich i zdobywa sławę szlachetnego rozbójnika. Na jego drodze staje jedna podły, przebiegły i niezwykle zabawny (gdyż cały film jest nieco z przymrużeniem oka, co nie odbiera mu uroku) „zły” szeryf Nottingham, czyli uroczy w swej złośliwości Alan Rickman.

3. Cyrus „Wirus” Grissom – John Malkovich
Film to oczywiście „Con Air”. Cameron Poe zostaje skazany za morderstwo, którego dokonał broniąc swej żony w barowej bijatyce. W końcu, po ośmiu latach, zostaje zwolniony i może wrócić do swej rodziny. Do domu leci samolotem więziennym, którym przewożeni są też najniebezpieczniejsi mordercy Stanów Zjednoczonych. Przestępcy porywają maszynę, a kiedy dowiadują się o tym władze, postanawiają wysadzić maszynę w powietrzu… Przestępcami kieruje Cyrus „Wirus” – szaleniec doskonały z obłędnym spojrzeniem, jakie posiada tylko John Malkovich.

2. Joker – Heath Ledger
„Why so serious?” wypowiedziane z charakterystycznym chichotem już przeszło do historii kina. Joker stworzony przez Heatha Ledgera otrzymał Oscara, co filmom tego gatunku zdarza się dość rzadko. W „Mrocznym rycerzu” Batman podejmuje szeroko zakrojoną walkę z przestępczością. Z pomocą porucznika Jima Gordona i prokuratora okręgowego Harveya Denta zabiera się za rozpracowywanie istniejących organizacji przestępczych nękających mieszkańców miasta. Współpraca przynosi efekty, ale bohaterowie wkrótce padną ofiarą chaosu, który rozpęta rosnący w siłę genialny przestępca, znany przerażonym mieszkańcom Gotham jako Joker. My dodamy jedynie, że to „najlepsze” wcielenie szaleństwa i czystego, niczym niezmąconego zła w jednej znakomitej postaci.

1. Hans Landa – Christoph Waltz
Nazistowski pułkownik, który ukradł film Bradowi Pittowi. W „Bękartach wojny” jest tylko jeden bohater – zło wcielone, czyli Hans Landa. Akcja filmu rozpoczyna się w okupowanej Francji podczas egzekucji rodziny Shosanny Dreyfus, której dziewczyna jest świadkiem. Egzekucji dokonuje nazistowski pułkownik Hans Landa. Shosannie udaje się uciec i wyjechać do Paryża, gdzie, jako właścicielka kina, przyjmuje nową tożsamość. W innym miejscu w Europie, porucznik Aldo Raine organizuje grupę żydowskich żołnierzy, którzy mają dokonywać aktów zemsty. Do oddziału Raine’a dołącza niemiecka aktorka i agentka Bridget Von Hammersmark, której misją jest pozbawienie władzy przywódców Trzeciej Rzeszy. Losy tych ludzi zbiegają się pod kinowym afiszem, gdzie Shosanna przygotowuje własny plan zemsty… Nie trzeba dodawać, że Hans Landa wielokrotnie je pokrzyżuje. W najlepszym z możliwych stylów!

Aneta Zadroga
Polecamy

Powiązane Artykuły