Z ojca na syna? Nowe odkrycie na temat depresji

Nastoletnie dzieci częściej doświadczają symptomów depresyjnych, jeśli u ojców również zdiagnozowano takie zaburzenia – twierdzą badacze na brytyjskim University College London

Związek pomiędzy depresją u matek i ich dzieci jest dziś już powszechnie akceptowany, jednak nowe badanie opublikowane w piśmie branżowym „Lancet Psychiatry” jako pierwsze wykazuje powiązanie pomiędzy depresją u ojców i ich nastoletnich dzieci.

Analizę przeprowadzono na szerokiej próbie populacji, co sprawia, że nad wynikami warto się pochylić. Zwłaszcza że dowodzą podobnie istotnego wpływu zaburzeń psychicznych u ojców na dzieci, jak te występujące u matek.

– Panuje powszechne, choć błędne przeświadczenie, że matki są bardziej odpowiedzialne za stan emocjonalny swoich dzieci, podczas gdy ojcowie mają mniejszy wpływ. Według naszych danych obydwoje rodzice równie silnie wpływają na stan swoich dzieci – twierdzi dr Gemma Lewis z Wydziału Psychiatrii UCL.

Badacze wnioski wyciągnęli z dwóch bardzo szerokich analiz długoterminowych: Growing up Ireland (objęło 6070 rodzin) oraz Millennium Cohort Study in England and Wales (7768 rodzin). W każdym z tych badań oznaki zaburzeń depresyjnych były sprawdzane u dzieci, gdy te miały 7-9 lat, a następnie 13-14 lat.

Po uwzględnieniu wszystkich innych istotnych czynników – jak depresja matki, niskie dochody, alkoholizm w rodzinie, itd. – badacze odkryli, że w rodzinach z ojcem cierpiącym na depresję, również u dzieci zaobserwowano symptomy. Na każde 3 punkty obniżenia nastroju u ojca w powszechnie używnym kwestionariuszu MFQ, u dzieci obserwowano obniżenie o 0,2 pkt. Taki sam związek zauważono w obu próbach – irlandzkiej i brytyjskiej.

Występowanie depresji rośnie zwłaszcza na początku okresu dojrzewania, dlatego zdaniem badaczy kluczowe jest diagnozowanie już we wczesnym wieku czynników ryzyka, by zapobiec nawrotom choroby w przyszłości.

– Mężczyźni rzadziej szukają pomocy w przypadku depresji. Jeśli jesteś ojcem zmagasz się z tym problemem, może to mieć wpływ na Twoje dziecko. Liczymy, że świadomość tego odkrycia pomoże podjąć decyzję o rozmowie z lekarzem na temat trudnej sytuacji – mówi dr Lewis.

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły