Ubezpieczamy dom!

Ochrona domu przed nieszczęśliwymi wypadkami nierozerwalnie wiąże się z jego ubezpieczeniem. To, jak wysoka będzie składka zależy natomiast od wielu czynników. Można jednak w tym wypadku skorzystać z pewnych zniżek

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeniowej w trzecim kwartale 2015 r. wartość składek z ubezpieczeń majątkowych wyniosła 10 mld zł i była o 4,2% wyższa niż rok wcześniej. Co interesujące, największy udział w składce na rynku majątkowym mają niezmiennie ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (2,2 mld zł, spadek rok do roku o 2%) oraz ubezpieczenia pozostałych szkód rzeczowych (1,7 mld zł, spadek o 1,8%.).

Wykupując polisę ubezpieczeniową warto na wstępie zapoznać się z tym, co dokładnie stanowi zakres tego ubezpieczenia. Dzięki temu dowiemy się też czy są jakieś opcje, które moglibyśmy dodatkowo opłacić. Najważniejsze, aby nasze oczekiwania współgrały z tym, za co mamy zamiar zapłacić. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależna jest także od częstotliwości jej opłacania (możemy się bowiem zdecydować na jednorazową wpłatę lub na przykład kwartalną), wartości przedmiotów ubezpieczenia, sumy ubezpieczenia, okresu ubezpieczeniowego (im dłuższy okres tym większa szansa na zniżkę), regionu zamieszkania czy dodatkowych zabezpieczeń domu (między innymi alarmów).

Ważna jest także wysokość ewentualnej zniżki. To co na początku oferuje nam ubezpieczyciel nie zawsze oznacza, że nie ma nam już nic więcej do zaproponowania. W ofercie pojawiają się także wymagania. Ubezpieczyciel może na przykład powiedzieć, że konieczne jest zamontowanie dwóch zamków zabezpieczających wejście do naszego domu. Aby jednak zmniejszyć koszty składki warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak wspomniany system alarmowy. Jeżeli chcemy zmniejszenia składki przez ubezpieczyciela, alarm musi spełniać określone warunki. Warto jednak dodać, że każda z firm ubezpieczeniowych może mieć różne wygania w tym zakresie. Dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję należy dokładnie zapoznać się z postawionymi kryteriami, które często zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jeśli nie zostały one tam wyszczególnione warto zapytać o nie osobę, która w imieniu ubezpieczyciela podpisuje umowę, a przy wyborze systemu alarmowego przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły