Tysiąc małych pacjentów w Sudanie Południowym otrzyma pomoc PCPM!

Udało się! 15 lutego ciężarówka zapakowana po brzegi gotowymi porcjami żywności wyruszy do Centrum Dożywiania w Gordhim w Sudanie Południowym. Mali pacjenci otrzymają pomoc dzięki polskim darczyńcom. Transport i zakup organizuje Fundacja PCPM.

  • Fundacja PCPM walczy z głodem w Sudanie Południowym
  • Wspierane przez nas Centrum Dożywiania w Gordhim wymaga większego wsparcia: znajduje się w czerwonej strefie na mapie głodu
  • Dzięki polskim darczyńcom wysyłamy transport specjalistycznej żywności i działamy dalej na pcpm.org.pl/sudan

-Niedożywienie i choroby w Sudanie Południowym stały się problemem powszechnym a usługi zdrowotne i żywieniowe są ograniczone i źle zarządzane – raportuje dr Callixte Minani, z którym wspólnie wspieramy ośrodek w Gordhim.

2 miliony mieszkańców Sudanu Południowego to przesiedleńcy wewnętrzni, a pozostałe 2 miliony to uchodźcy w krajach sąsiednich, 8 milionów potrzebuje pomocy humanitarnej – dodaje dr Miniani.

Liczba dzieci skrajnie niedożywionych poniżej 5 roku życia sięgnęła 1,4 miliona, dlatego ogłosiliśmy alarm dla Sudanu Południowego i poprosiliśmy o włączenie się w akcję na pcpm.org.pl/sudan

Dziś z radością informujemy, że udało się zgromadzić środki na wypełnienie pełnego transportu. Specjalistyczna żywność spakowana w 250 kartonów przemierzy niemal 2 tysiące kilometrów, żeby trafić do małych pacjentów w Gordhim.

–Okno na transport do Sudanu Południowego jest między listopadem a marcem- informuje dr Wojtek Wilk, prezes PCPM. – Potem drogi są już nieprzejezdne. Już teraz trudno je pokonać a  ciężarówka, by dotrzeć z pomocą, może potrzebować nawet miesiąca. Najważniejsze, że z konkretną pomocą dla ponad 1000 dzieci zdążymy przed porą deszczową – podsumowuje.

Fundacja PCPM od wielu lat wysyła do Sudanu Południowego regularną pomoc żywnościową. Tylko w roku 2020 pomogliśmy 1322 dzieciom, z czego 144 było głęboko niedożywionych (czerwony kolor MUAC: Mid Upper Arm Circumference, czyli na opasce mierzącej ramię pacjenta co wskazuje na potrzebę natychmiastowej pomocy żywieniowej ) i 1178 średnio niedożywionym (żółty kolor MUAC).

-Wszystko wskazuje na to, że rok 2021 będzie wyjątkowo trudny dla mieszkańców Sudanu Południowego. Dlatego dziękujemy i prosimy o stałe wsparcie – mówi Zofia Kwolek, dyrektorka fundraisingu Fundacji PCPM. -50 złotych miesięcznie pozwoli na zakup 31 saszetek żywności terapeutycznej:pasty z orzeszków ziemnych, wzbogaconej o witaminy i minerały. – podkreśla.

Ośrodek w Gordhim można wspierać z nami na pcpm.org.pl/sudan

-Kierownictwo placówki w Gorhim jest ogromnie wdzięczne za otrzymane dotychczas wsparcie. Mamy wielką nadzieję na dalsze wsparcie żywieniowe – dodaje dr Callixte Minani.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły