Twórca szwajcarskiego luksusu

Urodził się jako średnio zamożny szlachcic, dziś firma nosząca jego nazwisko jest synonimem największego luksusu. Antoni Patek

Zegarek za 100 zł? Oczywiście w tej cenie można znaleźć mnóstwo propozycji. Ale, miłośnicy prawdziwego luksusu wiedzą, że dobry zegarek może kosztować tyle co auto, dom, a nawet… całe luksusowe osiedle!
Złote, srebrne, wysadzane diamentami, perłowe, najbardziej precyzyjne, przyprawiające zarówno o zawrót głowy, jak i dreszcz emocji. Takie są najlepsze zegarki świata! Skąd ten luksus się w ogóle wziął? Mówiąc „luksusowy zegarek” na myśl przychodzi nam oczywiście Szwajcaria. Ale czy wiecie, kto tak naprawdę jest twórcą firmy, której zegarki osiągają horrendalnie wysokie ceny?

Z ziemi polskiej…
Historia ta sięga prawie dwustu lat wstecz. Otóż, pewien… Polak – Antoni Patek i zatrudniony przez niego Adrien Philippe w połowie XIX wieku postanowili produkować najlepsze zegarki na świecie.
Antoni Norbert Patek herbu Prawdzic urodzony 14 czerwca 1812 w Piaskach Luterskich, to założyciel firmy Patek Philippe & Co. – pierwszej firmy na świecie produkującej masowo zegarki kieszonkowe oraz jedne z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie.
Antoni urodził się w rodzinie niezbyt zamożnej szlachty, osierocony przez ojca szybko musiał szukać płatnych zajęć, by się utrzymać. Brał udział w powstaniu w 1830 roku, dosłużył się stopnia podporucznika Jazdy Augustowskiej, a 3 października 1831 został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.

…do Szwajcarii
Po upadku powstania, w 1831 r. udał się do Prus, a stamtąd do Genewy, gdzie uczył się najpierw malarstwa, a następnie skupił się na sztuce zegarmistrzowskiej. Zaczął od kupowania mechanizmów zegarków u sławnych genewskich mistrzów, które następnie oprawiał w ozdobne koperty – arcydzieła szwajcarskich jubilerów, grawerów, emalierów i miniaturzystów.
Wraz z Francuzem o nazwisku Philippe w 1851 roku postanowił produkować najpiękniejsze i najlepsze zegarki na świecie. W 1868 r. dla węgierskiej księżnej Kocewicz firma Patek Philippe wykonała jeden z pierwszych na świecie zegarków na rękę.
Antoni Patek został wyróżniony tytułem hrabiowskim przez papieża Piusa IX. Choć na emigracji pozostał do końca życia, nie zaprzestał interesować się sprawami polskimi – wspierał wydarzenia Wiosny Ludów, opiekował się uchodźcami po klęsce powstania styczniowego.

Dla Disney’a
Wśród znanych posiadaczy zegarków firmy Patek-Philippe byli: królowa Wiktoria i książę Albert, Zygmunt Krasiński, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein czy Walt Disney!
Patek Philippe z 1933 roku to model zegarka, do którego do niedawna należał cenowy rekord w branży zegarmistrzowskiej. Został on sprzedany za 11 mln dolarów na aukcji Sotheby’s w Nowym Yorku. Ten niezwykły zegarek należał wcześniej do amerykańskiego bankiera Henry’ego Gravesa. Zakupił on go w firmie Patek Philippe w 1933 roku.
Kolejny przykład „ze stajni Patek” to The Patek Caliber 89 to gadżet wart ponad 5 mln dolarów. Przez koneserów uważany jest za jeden z najcenniejszych czasomierzy. Jest złoty i ma najbardziej skomplikowany mechanizm na świecie: składa się z 1728 elementów i pokazuje 33 funkcje!

Magda Nowak

Redakcja Magazynu
Polecamy

Powiązane Artykuły