Sir George Martin: Piąty członek The Beatles

Sir George Martin nazywany jest piątym członkiem legendarnego zespołu The Beatles. Był on wybitnym muzykiem, producentem, kompozytorem, dyrygentem i aranżerem. Przez 50 lat w branży muzycznej wyprodukował ponad 700 płyt

Wszystko rozpoczęło się 3 stycznia 1926 r. w Londynie. To właśnie tam urodził się George Martin. W latach 1943-1947 służył w brytyjskim lotnictwie marynarki wojennej w stopniu oficerskim. Następnie ukończył londyńską szkołę muzyczną Guildhall School of Music i pracował jako muzyk – oboista.

Jego kariera producencka rozpoczęła się w latach 50. w wytwórni Parlophone. Zajmował się tam muzyką poważną. Współpraca Brytyjczyka z The Beatles zaczęła się układać od 1962 r., po przesłuchaniu taśm grupy odrzuconych przez Decca Records. Wiele z jego pomysłów studyjnych zostało z powodzeniem wykorzystane w utworach zespołu, grał także na różnych instrumentach, takich jak: pianino, trąbka i fortepian oraz dyrygował orkiestrą. Był autorem ścieżki muzycznej do filmu „Yellow Submarine”.

fot. materiały prasowe/wikimedia commons

Praca tego artysty zaowocowała również wieloma nagrodami. George Martin został komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego, a w 1996 r. otrzymał tytuł szlachecki. Trzy lata później producenta wprowadzono do Rock and Roll Hall of Fame. Na jego koncie z czasem pojawiły się m.in. takie nagrody jak: Grammy, BRIT Awards. Nic zatem dziwnego, że jego albumy były numerami jeden na wielu listach przebojów.

Sława Martina sprawiła, że pisarz mający to samo imię i nazwisko – George Martin – celowo zaczął dodawać przy swoim nazwisku inicjały R. R. (Raymond Richard), ponieważ zbyt często był mylony z Sir Martinem. Pisarz wciąż musiał się tłumaczyć, że nie jest TYM George’em Martinem.

Sir George Martin współpracował z wieloma artystami i zespołami: Jeff Beck, Ella Fitzgerald, Cheap Trick, Dire Straits, Peter Gabriel, Sting, Meat Loaf, Celine Dion, Kate Bush, America, The Fourmost, Gerry & the Pacemakers czy Ultravox.

Artysta zmarł 9 marca 2016 r. w wieku 90 lat.

Źródło: Soundedit

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły