NOWE

Sen potrzebny od zaraz!

Aktywność fizyczna i odpowiednia dieta to jedna strona medalu. Nie wolno jednak zapominać o śnie, który jest dla naszego organizmu równie ważny

Problemy ze snem mogą się objawiać bardzo różnie. Jedni nie mogą zasnąć, inni budzą się w nocy, a kolejni cierpią po prostu na bezsenność. Dotyczy ona zresztą 20% społeczeństwa.

Problemy ze snem rzutują na naszą wydajność i samopoczucie podczas kolejnego dnia. O ile jeden taki dzień raz na jakiś czas nie stanowi problemu to na dłuższą metę jest to bardzo uciążliwe. Długofalowe skutki braku snu są o wiele bardziej niebezpieczne, dlatego też dobrze jest wiedzieć, dlaczego sen jest ważny, co powoduje jego brak oraz jak o niego walczyć.
Co się dzieje kiedy śpimy?
Przede wszystkim nasze ciało się regeneruje, odbudowuje swoje komórki, poprawia metabolizm i pozwala odpocząć wszystkim narządom i układom. Jego brak może prowadzić jednak do osłabienia naszego nastroju i pojawienia się stanów depresyjnych. Do tego może dojść także pogorszenie zdrowia czy osłabienie odporności.
Co wtedy często robimy? Bierzemy leki na sen. Choć nie zawsze wiemy, jak je stosować w odpowiedni sposób.

Sposób na bezsenność

Jeżeli pojawiają się problemy ze snem to nie musimy od razu sięgać po najcięższe działa. Na początek warto spróbować mniej inwazyjnych metod. Dobrze jest zjeść ostatni posiłek kilka godzin przed pójściem spać, a w łóżku jedynie spać, a nie np. oglądać telewizję. Sprawdzić się także może stopniowe wygaszanie światła. W dzień warto zażywać aktywności, dotleniać się, ale również zdrowo się odżywiać. Czasami jednak może to nie wystarczyć. Wtedy trzeba sięgnąć po leki. W tym wypadku najlepiej jest się skontaktować z lekarzem, który dostosuje leki oraz dawkę. Ewentualnie można także skorzystać z preparatów, które dostępne są w aptece bez recepty. Pamiętajmy jednak, że to ostateczność i wcześniej warto spróbować innych metod.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły