Radary trudne do wykrycia

Radary szumowe to urządzenia, które przydają się szczególnie takim służbom jak wojsko. Nie zakłócają się one wzajemnie z innymi urządzeniami w pobliżu, a do tego niezwykle trudno jest je wykryć

Przygotowanie sygnałów do tego typu radarów to nie lada zadanie. Trudzi się nad nim Janusz Kulpa, doktorant z Politechniki Warszawskiej. Wspomniane sygnały pozwalają wykryć obiekt i go zobrazować, dokładnie wyznaczyć jego kształt. Ich wykorzystanie pozwala wykrywać nawet tak małe obiekty, jak ludzka głowa wystająca z morza na tle dużego okrętu. Klasyczne radary zwykle tego nie potrafią.

Radary szumowe mają natomiast jedną podstawową cechę, są niezwykle trudne do wykrycia, dlatego może być nim zainteresowane wojsko. Inne potencjalne zastosowania wiążą się z żeglugą morską. Radary okrętowe służą do wykrywania innych obiektów pływających lub do znajdowania brzegu. Przy dużym zagęszczeniu ruchu morskiego tradycyjne radary na różnych statkach mogą się zakłócać. Radary szumowe problem ten rozwiązują.

Te urządzenia można zauważyć również w samochodach, które są przeznaczone do wykrywania przeszkód zlokalizowanych z przodu i z tyłu auta. Kiedy jednak na małym obszarze znajdzie się wiele samochodów ze standardowymi radarami – istnieje ryzyko, że urządzenia te będą się nawzajem zakłócać. Przy zastosowaniu radarów szumowych ryzyko zakłóceń maleje.

Problemem mogą być jedynie skomplikowane nadajniki, których potrzebują radary szumowe. Są one bardzo drogie, dlatego w najbliższym czasie nie ma co liczyć na ich komercyjne użycie w aucie każdego z nas. Ze względu na wykorzystaną w nich, bardzo zaawansowaną technologię, nie znajdą też raczej przeznaczenia w wykrywaniu wykroczeń drogowych. Do zastosowań masowych, gdzie nie ma potrzeby działania skrytego, radary szumowe są zbyt skomplikowane.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły