Pracowici jak pszczoły!

Naukowców można porównywać do różnego rodzaju owadów nie tylko dlatego, że potrafią pracować jak pszczoły, ale również przez to, iż czerpią od nich wiele inspiracji. Dzięki owadom badacze byli w stanie skonstruować między innymi kilka przydatnych wynalazków

Na pozór może się wydawać, że ludzie mają znacznie większe kwalifikacje jeżeli chodzi o nowe budowle czy wynalazki. Tymczasem trzeba przyznać, że budowa plastrów miodu jest bardzo skomplikowana. Zarówno pszczoły, jak i osy czy trzmiele układają wszystko w taki sposób, aby zużyć jak najmniej materiału. Dbają także o to, aby ściany były ustawione pod odpowiednim kątem. Trzeba zatem zauważyć, że ich precyzja i sposób wykonania mogą być z pewnością źródłem inspiracji dla wielu naukowców.

Praca owadów została wykorzystana nie tylko przy lekkim i dźwiękoszczelnym wypełnianiu okien i drzwi, ale i przy produkcji bezawaryjnych opon do samochodów bojowych, które są właściwie niemożliwe do przebicia. Nadwozia bolidów Formuły 1 konstruowane z wykorzystaniem technologii plastra miodu są bardzo lekkie i dobrze odprowadzają ciepło, więc wnętrze bolidu ma lepszą ochronę przeciwpożarową. Ciekawym zastosowaniem plastrów pszczelich są rakiety tenisowe. Konstrukcja ramy rakiety jest zbudowana z włókien węglowych i, co wykazano w badaniach naukowych, jest ona o 10% wydajniejsza w porównaniu z konwencjonalną. Zapewnia mniejsze zużycie energii i zwiększa zwrotność rakiety.

Termity są z kolei mistrzami w tworzeniu budowli z nienagannym systemem wentylacji. Dzięki nim zaczęto tworzyć na przykład modele termitier i stwierdzono, że może to być wykorzystywane w budowlach. Podobnie jest z projektami dachów, które mają nawiązywać do budowy owadzich skrzydeł.

Inspirację dla naukowców stanowi też narząd wzroku owadów. Dzięki badaniom dotyczącym ich oczu zaczęto tworzyć światłoczułe matryce. Warto bowiem wiedzieć, że oczy owadów mogą rozróżnić około 300 obrazów na sekundę, podczas gdy człowiek w trakcie jednej sekundy analizuje 2 obrazy i łączy je w pewien film.

Dzięki owadom udało się naukowcom zmodyfikować także budowę diod LED. Klasyczne diody mają o 50% słabsze światło niż te diody, które są inspirowane świetlikami. Światło, które wydobywa się z odwłoka świetlików w mniejszym stopniu odbija się do wnętrza. Zewnętrzne pofałdowania powierzchni diody opracowane zostały na wzór budowy oskórka świetlików. Owady okazały się pomocne także przy budowie dronów. Wiele konstrukcji bezzałogowych, takich jak ta, inspirowanych jest życiem i sposobem poruszania się owadów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły