Polacy lubią piłkę

Piłka nożna to właściwie nasz sport narodowy. Każdy szanujący się kibic nie mógłby pominąć rozgrywek ważnych dla reprezentacji. Trudno byłoby mu również spokojnie siedzieć przed ekranem bez udzielania się i doradzania, co powinien zrobić zawodnik, który właśnie znajduje się przy piłce. Jacy tak naprawdę są kibice i jak oceniają działalność zawodników i trenerów

W ostatnim czasie z pewnością zmieniło się nastawienie Polaków do piłki nożnej i wszystkiego, co jest z tym związane, szczególnie jeśli w roli głównej znajdują się nasi zawodnicy. Wszystko za sprawą ich awansu, którego każdy pragnął, ale nie każdy się spodziewał. Stąd też zupełnie inne podejście nie tylko do samych zawodników z naszego kraju, ale i struktur związanych z piłką nożną.

Mowa tu m.in. o PZPN. Obecnie organizacja ta jest oceniania przez Polaków bardziej pozytywnie (45%) niż negatywnie (15%). Zbigniew Boniek jest liderem czerwcowego rankingu zaufania społecznego. Obecnie szefowi PZPN ufa 75% badanych, a nieufność do niego deklaruje tylko jedna dwudziesta. Wiceliderem jest selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej, Adam Nawałka, któremu, ufa 69% badanych.

Wydaje się, że piłka nożna interesowała nas zawsze, tak naprawdę w tym momencie osiągamy w tej kwestii najlepsze wyniki. Zainteresowanie piłką nożną deklaruje 49% Polaków. Jest to najwyższy stopień zainteresowania futbolem w badaniach przeprowadzanych bezpośrednio przed turniejami UEFA EURO, w których występowała reprezentacja Polski. Prawie co drugi badany przyznał, że uczestniczył w jakimś meczu piłkarskim (46%) – najwięcej podczas rozgrywek klubowych (35%), a mecz reprezentacji Polski na żywo obejrzało 11% ankietowanych.

Kim jest kibic narodowy? Tym mianem określa się 37% Polaków. Wśród kibiców najbardziej popularną dyscypliną drużynową jest piłka nożna. Rozgrywki piłkarskie regularnie śledzi 70% kibiców (26% ogółu badanych). Na drugim miejscu plasuje się siatkówka, którą interesuje się 60% fanów sportu (22% ogółu), a na trzecim – piłka ręczna, która pasjonuje 41% kibiców. Większość kibiców futbolu w Polsce identyfikuje się z rodzimymi klubami piłkarskimi (59%). Najczęściej tym ulubionym jest klub lokalny, mający siedzibę we własnym mieście lub regionie (32% wskazań kibiców piłkarskich), a w drugiej kolejności polski klub spoza regionu zamieszkania (27%).

Źródło: CBOS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły