Piotr Rogucki: Człowiek wielu talentów

Umiejętności, jakie ma Piotr Rogucki nie sposób opisać w jednym zdaniu. Realizuje się on w wielu aspektach, a już niedługo po raz kolejny zobaczmy go w filmie. Tym razem zagra imigranta, który na swój lepszy świat jedzie zarabiać do innego kraju

Wszechstronnie uzdolniony człowiek, m.in. świetny aktor, wokalista, tekściarz i frontman łódzkiego zespołu rockowego Coma. Studiował w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Karierę sceniczną rozpoczął śpiewając piosenki swojego autorstwa na licznych przeglądach i festiwalach muzycznych oraz aktorskich. O talencie muzycznym formacji i jej lidera może zaświadczyć szereg nagród, które Piotr Rogucki otrzymał wraz z zespołem Coma.

W 2004 roku dostał Grand Prix, nagrodę im. Agnieszki Osieckiej i wyróżnienie dziennikarzy na 25. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za interpretację piosenki „Underground” Toma Waitsa oraz „100 tysięcy jednakowych miast” własnego autorstwa. Zespół był też uhonorowany trzema Fryderykami za najlepszy album rockowy w latach 2004, 2006, 2008, a kolejnego Fryderyka Piotr Rogucki otrzymał jako wokalista roku 2008. Rok wcześniej zespół otrzymał również „Złotego Bączka”, a więc nagrodzę przyznawaną na Przystanku Woodstock.

Kadr z filmu "Tłumacz"

Kadr z filmu „Tłumacz”

Coma może się także pochwalić kilkoma płytami. Wśród nich znajdziemy: „Pierwsze wyjście z mroku” (2004), „Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków” (2006), „Hipertrofia” (2008) oraz „Live”, „Excess”, „Symfonicznie” (2010), „Don’t set your dogs on me”. Sam wokalista jest natomiast autorem płyty „Loki – wizja dźwięku” (2011).

Piotr Rogucki spełnia się również jako aktor teatralny i filmowy. Zagrał już w spektaklach w reżyserii Grzegorza Jarzyny: „Zaryzykuj Wszystko”, „Giovanni” czy „2007:Macbeth” na deskach Teatru Rozmaitości. Wcielił się też w rolę kilku postaci filmowych i serialowych. Można go było zobaczyć m.in. w filmie „Skrzydlate świnie”  i „Syzyfowe prace”, oraz w serialach „Hotel 52″, „Oficerowie”, „Trzeci Oficer”, „Chichot losu”, „Czas Honoru”, „Misja Afganistan” czy „Lekarze”.

Tlumacz_film_Claudia Gerini i Marcello Mazzarella_14

Kadr z filmu „Tłumacz”

Już pod koniec sierpnia będzie go można oglądać w nowym polsko-włoskim dramacie psychologicznym pt. „Tłumacz”. Jego bohater, Kola, jest w nim imigrantem zarobkowym, który przyjechał do Włoch po lepszą przyszłość. Poza nim w filmie zagra Kamil Kula, Claudia Gerini, Silvia Delfino, Anna Safroncik, Marianna Januszkiewicz czy Marcello Mazzarella.

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły