Niezwykła historia o kobietach służących w jednostkach specjalnych

W jaki sposób kobiety mogą wpływać na przebieg wojny? Książka, której autorką jest Gayle Tzemach Lemmon stanowi ciekawą odpowiedź na to pytanie. „Wojna Ashley. Nieznana historia wojskowej jednostki specjalnej złożonej z kobiet” to opowieść, w której poznajemy historię jednego z pierwszych zespołów kobiet służących w jednostkach specjalnych armii amerykańskiej

W 2010 roku armia USA powołała Cultural Support Teams (zespoły wsparcia kulturowego, w skrócie – CST), tajny program pilotażowy, który miał wprowadzić kobiety do akcji prowadzonych przez żołnierzy oddziałów specjalnych w Afganistanie. Dowództwo armii uważało, że kobiety mogą odgrywać szczególną rolę w jednostkach operacji specjalnych − w czasie, gdy ich towarzysze będą szukać powstańców, kobiety zajmą się przesłuchiwaniem matek, sióstr, córek i żon mieszkających na terenie zajętej posiadłości.

Z czasem okazało się jednak, że członkinie CST bardzo pozytywnie, kojąco działają na Afganki i ich dzieci, a także mogą je przeszukiwać bez łamania religijnego czy kulturowego tabu. Umundurowane kobiety zdobywały cenne informacje, ale też budowały przyjazne relacje, w kraju muzułmańskim niedostępne dla mężczyzn.

Autorka postanowiła w formie reportażu, ale z wielkim wyczuciem przedstawić historię CST-2, jednostki kobiet wyselekcjonowanych do służby. Kobiety, które jako pierwsze zostały wtedy powołane do służby, dowiodły – przynajmniej niektórym spośród zaprawionych w bojach żołnierzy jednostek specjalnych – że kobiety potrafią być dość wytrzymałe fizycznie i psychicznie, by im dorównać.

Cena, jaką płacą za ich akceptację, to zerwanie wielu więzi towarzyskich i izolacja społeczna – bowiem jedynymi osobami, które naprawdę je rozumieją, są ich towarzyszki broni. Osią „Wojny Ashley” jest przyjaźń scementowana serialem „Glee”, grami komputerowymi, zagrożeniami z pola bitwy i uwodzicielską mocą walki z realnym wrogiem, zaś centralną postacią książki jest powszechnie lubiana i bardzo skuteczna żołnierka − Ashley White.

Ci, którzy mieli okazję przeczytać „Kobiety z Kabulu” z pewnością docenią też najnowszą książkę Lemmon. Autorka jest członkinią Council of Foreign Relations (amerykańskiej niezależnej organizacji politycznej, która zajmuje się kwestiami związanymi z polityką międzynarodową), współpracuje również ze stroną internetową „Defense One” redagowaną przez miesięcznik „The Atlantic”, gdzie pisze głównie o bezpieczeństwie narodowym i polityce międzynarodowej. W roku 2004 odeszła z redakcji „ABC News” w Waszyngtonie, by zająć się studiami MBA na Harvardzie. Tam też zaczęła pisać o przedsiębiorcach działających na terenach, na których toczą się lub toczyły konflikty zbrojne, takich jak Afganistan, Bośnia i Rwanda. Jest autorką bestsellera „Kobiety z Kabulu”, pisze lub pisywała dla takich dzienników, czasopism czy instytucji jak „Newsweek”, „Financial Times”, „International Herald Tribune”, „Christian Science Monitor”, CNN.com, „Daily Beast”, Bank Światowy czy Harvard Business School. Jej mowa na otwarciu konferencji TEDxWomen w 2011 roku została uznana za jedno z najlepszych przemówień w historii tych sesji. Często bierze udział w programach publicystycznych, gdzie zwykle wypowiada się na temat polityki zagranicznej USA.

Źródło: Prószyńskie Media

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły