Ilija Trojanow: Moja olimpiada

Ilija Trojanow to jeden z najpopularniejszych niemieckich pisarzy, który miał okazję mieszkać w różnych zakątkach świata. Jego zamiłowanie do wypraw było też bezpośrednią przyczyną powstania wielu jego książek podróżniczych. Tym razem jednak chce opowiedzieć czytelnikom o podróży do świata sportu

Ilija Trojanow urodził się w 1965 roku w Sofii, w 1971 jego rodzina uciekła przez Jugosławię i Włochy do Niemiec i tam uzyskała azyl polityczny. W 1972 roku przeprowadzili się ponownie, tym razem do Kenii. Tam narodziła się fascynacja Trojanowa sportem. W latach 1984‒1989 studiował prawo  i etnologię na Uniwersytecie Monachijskim.

W 1989 roku założył w Monachium wydawnictwo Kyrill & Method, dwa lata później wydawnictwo Merino. W 1998 Trojanow przeprowadził się do Bombaju. W 2003 zamieszkał w Kapsztadzie, a dziś, w czasie kiedy nie podróżuje, można go znaleźć w Wiedniu.

Poza licznymi publikacjami podróżniczymi czy też wielokrotnie nagradzaną powieścią „Kolekcjoner światów” zdecydował się napisać również książkę „Moja olimpiada. 1 amator, 4 lata, 80 konkurencji”. Podczas olimpiady w 2012 roku Ilija Trojanow podjął bowiem niebanalną i niezwykle ambitną decyzję – wytrenuje się w 80 konkurencjach letnich igrzysk olimpijskich.

Cel jednego z najpopularniejszych niemieckich pisarzy był prosty: osiągnąć wynik  w połowie tak dobry, jak rezultat złotego medalisty z Londynu. Kolejne cztery lata poświęcił więc na to, by na własnej skórze przekonać się, z jakim wysiłkiem wiążą się treningi prawdziwych olimpijczyków.

Książka „Moja olimpiada. 1 amator, 4 lata, 80 konkurencji”, w której Ilija Trojanow opisał swoje zmagania, to niezwykła podróż przez baseny, tory wyścigowe, boiska, hale sportowe, rzeki i jeziora całego świata, okraszona żartobliwymi i ironicznymi rozważaniami na temat ludzkich możliwości czy relacji ciała i umysłu.

Źródło: Sonia Draga

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły