Ile zapłacimy za wyjazd na Mundial 2018?

Uwzględniając loty, noclegi i wyżywienie przeciętny polski kibic wyda prawie 8 tysięcy złotych za udział we wszystkich trzech meczach grupowych Polski. Dużo? Niekoniecznie, dużo zapłacą mieszkańcy obu Ameryk, dla których będzie to ponad dwukrotnie więcej!

Mistrzostwa Świata w Rosji rozpoczną się już za 6 miesięcy. Po losowaniu składu grup zagorzali kibice reprezentacji narodowych planują już trasę podróży pomiędzy poszczególnymi miastami-gospodarzami w Rosji. Taka wyprawa to gwarancja niezapomnianych emocji, ale i nierzadko duży koszt. Zwłaszcza że linie lotnicze zaczęły podnosić ceny z konkretnych krajów, gdy tylko ustalono miejsce rozgrywania meczów. HomeToGo postanowiło przyjrzeć się temu, ile tak naprawdę kosztuje bycie kibicem na mundialu i przygotowało kompleksowy Indeks Cen Kibica.

Indeks uwzględnia sześć czynników kosztowych przypadających na jednego kibica każdej z reprezentacji narodowych zakwalifikowanych do fazy grupowej Mistrzostw Świata. Stanowi on sumę kosztów: biletów na trzy mecze własnej reprezentacji w ramach rozgrywek fazy grupowej, dwóch kufli lokalnego piwa dziennie, wyżywienia w postaci śniadania i obiadokolacji uwzględniającej lokalne specjały, lotu międzynarodowego do Rosji wraz z lotami krajowymi oraz zakwaterowania. Koszty te różnią się w zależności od miast rozgrywek, a także harmonogramów gry poszczególnych drużyn narodowych.

Najważniejsze fakty w skrócie:

  • Kibice kolumbijskiej reprezentacji piłkarskiej wydadzą najwięcej spośród 32 krajów zakwalifikowanych do Mistrzostw Świata – średnio ponad 16 tys. zł;
  • Koszt podążania za reprezentacją jest najniższy dla kibiców z Rosji, Serbii oraz Niemiec;
  • Miasta-gospodarze z najwyższymi średnimi kosztami zakwaterowania to Sarańsk (1170 zł), Niżny Nowogród (825 zł) i Moskwa (720 zł) za osobę za noc;
  • Noclegi w Samarze, Soczi i Rostowie nad Donem najkorzystniejsze cenowo;
  • Najtańsze lokalne piwo kibice wypiją w Jekaterynburgu, za jedyne 3,50 zł;
  • Najdroższe piwo pije się w Petersburgu. Lokalnie warzona „Baltika” kosztuje średnio 7,50 zł.

(Finansowi) przegrani Mistrzostw Świata

Najdrożej mają zdecydowanie fani z Kolumbii. Dla kibiców tej południowoamerykańskiej reprezentacji podążanie za swoją drużyną narodową podczas rozgrywek fazy grupowej będzie stanowiło nie lada wydatek. Muszą oni liczyć się z kosztem 3869 €, czyli ponad 16 tys. zł za udział w całej fazie grupowej (trzy mecze). Zdecydowanie finansowymi przegranymi tego mundialu są również kibice z Panamy i Peru, którzy będą musieli przeznaczyć odpowiednio 3228 € (czyli aż 13 460 zł) i 2987 € (12 455 zł).

Wysokie koszty dla kibiców ze wskazanych krajów Ameryki Środkowej i Południowej wynikają głównie z bardzo wysokich cen lotów międzykontynentalnych do Rosji oraz faktu, że drużyny Kolumbii, Panamy oraz Peru rozegrają mecz w Sarańsku, który jest najdroższym rosyjskim miastem-gospodarzem pod względem cen zakwaterowania.

Dobra wiadomość dla kibiców z Polski

Polska uplasowała się na dalekim, 28. miejscu rankingu, co dla każdego wiernego kibica naszej reprezentacji stanowi świetną wiadomość. Polacy, aby zorganizować 12-dniowy wyjazd do Rosji na 3 mecze fazy grupowej, będą potrzebować 1867 Euro, czyli około 7776 zł – to tylko 45% kwoty, z którą muszą się liczyć w tym roku Kolumbijczycy. Polacy zaoszczędzą nie tylko dzięki dobrym cenom lotów do Rosji, ale również dzięki stosunkowo niewysokim kosztom transportu lotniczego pomiędzy Moskwą, Kazaniem i Wołgogradem, gdzie swoje mecze będzie rozgrywać polska reprezentacja. Warto również pamiętać, że w okresie mistrzostw kibice nie będą musieli dodatkowo starać się o wizę turystyczną – wystarczy karta kibica otrzymywana wraz zakupem biletów na mecze.

(Finansowi) wygrani mundialu

Bez zaskoczenia, kibice z Rosji są zdecydowanymi finansowymi wygranymi mundialu z najkorzystniejszym wynikiem Indeksu Cen Kibica, czyli kosztem 1049 € – 4369 zł. Tak niski łączny koszt czynnego uczestnictwa w mundialu wynika nie tylko z braku kosztów za lot międzynarodowy oraz bardzo tanich lotów krajowych. Rosjanie, jak wszyscy gospodarze, mogą dodatkowo liczyć na preferencyjną cenę biletów podczas Mistrzostw Świata nie tylko na rozgrywki fazy grupowej. Tutejsi kibice zapłacą za bilet 18,50 € (około 77 zł), podczas gdy kibice pozostałych narodowości muszą liczyć się z kosztem co najmniej 90 € (375 zł) za bilety najtańszej, trzeciej kategorii, by móc przeżywać piłkarskie emocje na żywo.

Miasta-gospodarze i koszty pobytu

Mecze Mistrzostw Świata zostaną rozegrane na 12 stadionach w 11 rosyjskich miastach. Najdroższym miastem meczowym jest Sarańsk, gdzie koszt noclegu za osobę za noc to 281 € (1170 zł), już na sześć miesięcy przed rozpoczęciem mundialu. Przyczyną jest nie tylko skrajna drożyzna panująca w republice Mordowii, chodzi o zbyt małą liczbę miejsc noclegowych w stosunku do zapotrzebowania.

Ze względu na ograniczoną liczbę dostępnych hoteli, apartamentów i obiektów noclegowych, ceny zakwaterowania w tym okresie będą rosły bardzo szybko, więc kibice reprezentacji Portugalii, Iranu, Danii, Peru, Panamy, Tunezji, Kolumbii oraz Japonii nie powinni zwlekać zbyt długo z dokonaniem rezerwacji. Samara jest na drugim biegunie tabeli – koszt noclegu wyniesie średnio około 31 € (130 zł) za osobę za noc.

Ciekawostki kibica – gdzie zjesz i wypijesz najtaniej

Na pewno nie bez znaczenia dla większości kibiców będą również ceny tradycyjnych potraw kuchni rosyjskiej oraz lokalnego piwa, które warto spróbować przy okazji wyjazdu na Mistrzostwa. Pod względem posiłków i piwa Moskwa oraz Petersburg to najdroższe rosyjskie miasta-gospodarze, więc za lokalną obiadokolację, np. talerz tradycyjnych pielmieni, kibice będą musieli zapłacić 30–33 zł.

Ceny piwa również są tu relatywnie wyższe niż w innych miastach. Lokalnie produkowana „Baltika” o pojemności 500ml w Petersburgu kosztuje 7,50 zł. Są jednak miasta-gospodarze o zdecydowanie bardziej przyjaznych cenach. W Jekaterynburgu, Kazaniu i Samarze lokalne piwo kibice kupią za około 4 zł. W Sarańsku natomiast wybiorą danie kuchni rosyjskiej za niewiele ponad 13 zł.

Źródło: Newsrm.tv / HomeToGo

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły