Cmentarne tradycje z innych państw

Czym jest dla nas dzień Wszystkich Świętych? To nie tylko czas wolny od pracy – to również moment, w którym obserwować można wiele obrzędów i tradycji. Czym jednak różnią się one na tle zwyczajów z innych państw?

W trakcie gdy Polacy tłumnie zbierają się przy grobach swoich najbliższych, mieszkańcy innych państw i ludzie reprezentujący inne kultury kultywują zupełnie inne zwyczaje. Co w innych krajach oznacza to charakterystyczne święto?

Meksykańskie obchody święta zmarłych, a więc El Dia de los Muertos są znane właściwie na całym świecie. Niejednokrotnie stanowią one również cel wycieczek turystycznych. Czym przyciągają oni przybyszów z innych krajów? Dla reszty świata najbardziej zaskakujący wydaje się fakt, że w ciągu tego czasu Meksykanie zachowują się nadzwyczaj radośnie. A wynika to z ich tradycji pogańskich i pojmowania śmierci nie jako końca wszystkiego, lecz jako początku kolejnego etapu.

Istotne jest również to, że w Meksyku na grobach znaleźć można również lokalne potrawy. Mieszkańcy starają się w ten sposób celebrować wspólnie ze zmarłymi ten specjalny czas. Jednak to co w te dni przyciąga do Meksyku rzesze turystów to nadzwyczajna feeria barw i kolorowych czaszek, które już na dobre zadomowiły się w światowej popkulturze.

W Japonii święto zmarłych obchodzone jest aż przez cztery dni. Choć przypada ono w połowie sierpnia to można w nim znaleźć pewne cechy zbliżone do polskiego święta. Japończycy, podobnie jak Polacy, tłumnie udają się do rodzinnych miejscowości, by wspólnie z bliskimi pomodlić się za dusze bliskich. Japońskie święto Obon, wymaga jednak specjalnych przygotowań – w domach ustawiane są okolicznościowe ołtarze, na których składa się ofiary z jedzenia. Całość atmosfery dopełniają papierowe lampiony, mające wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Kultywując stare tradycje, niektóre rodziny ustawiają dodatkowo przed domem postacie zrobione z warzyw, symbolizujące drogę między zaświatami a doczesnością.

W Chinach obchodzone jest tzw. Święto Przodków, a więc Qingming Jie, które obchodzone jest wiosną. W tym czasie obowiązkowo na cmentarzach pojawiają się kadzidła oraz podarki. Są one składane na grobach bliskich i mają one zapewnić ich przychylność. Cmentarz to nie jedyne miejsce celebracji. To święto obchodzi się również w domu, a urny będące na co dzień w budynkach wynosi się na rozstawione wokół stoły, które zastawione są kwiatami i jedzeniem.

Źródło: Publicis Consultants

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły