Cel: oswoić cyberprzestrzeń

Niebezpieczeństwo, nieznane, zagrożenie – niezależnie od tego,  w jaki sposób będziemy mówić o cyberprzestrzeni, nie poradzimy sobie z jej zagrożeniami, jeśli nie podejmiemy konkretnych działań. Skuteczne reagowanie na te zagrożenia ma ułatwić powstałe Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCC). Czym dokładnie będzie się ono zajmować?

Powołanie Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ma ułatwić komunikację pomiędzy poszczególnymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w tej materii, a to bezpośrednio przełoży się na rozwiązywanie istotnych kwestii związanych z zagrożeniami tak, aby były to jak najbardziej efektywne.

Centrum, o którym mowa, będzie działało w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Składać się będzie z czterech pionów; badawczo-rozwojowego, operacyjnego, szkoleniowego i analitycznego. W ramach pionu operacyjnego działa zespół CERT Narodowy, czyli zespół, który m.in. reaguje na incydenty bezpieczeństwa w sieci.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska podkreśla, ze NCC będzie działało 24 godziny na dobę, również w weekendy. Dodaje jednak, że nie chodzi o to, aby organizacja ta konkurowała z innymi jednostkami, ma ona raczej być zwornikiem, który przekazuje informacje, a także podnosi sprawność całego działającego systemu. Pion analityczny systemu będzie prowadził analizy zagrożeń w sieci na bieżąco. W ramach pionu szkoleniowego planuje się w przyszłości zatrudnić kryptologów. Ma on również stawiać na współpracę z uczelniami w obszarze kształcenia specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Wszystko po to, aby być przygotowanym na zmiany, które już następują w gospodarce i w kwestii innowacyjnych projektów. Coraz częściej są one zależne właśnie od internetu.

W cyberbezpieczeństwie ważni są ludzie, procedury i technologia. Jak twierdzi pełnomocnik minister cyfryzacji ds. cyberbezpieczeństwa gen. Włodzimierz Nowak, zarówno dobrze wykształceni ludzie, jak i odpowiednie technologie są już dostępne. Trzeba było natomiast odpowiednich procedur, które pozwolą to wszystko ująć w całość i stworzyć odpowiedni węzeł komunikacyjny pomiędzy ludźmi, którzy już wcześniej się tym zajmowali.

Takie rozwiązanie sprawia, że współpraca wielu specjalistów z różnych sektorów jest możliwa. Wspólnie będą oni działać w zakresie zapobiegania, rozpoznawania i prowadzenia analiz.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły