Ból pleców mnie nie dotyczy!

Łatwo powiedzieć, a o wiele trudniej skonfrontować to zapewnienie z rzeczywistością. W jaki sposób jednak postępować, aby ból pleców był dla nas zupełnie obcy? Oto kilka cennych porad

Wizyta u specjalisty, który potrafi zaradzić naszym dolegliwościom to dla wielu ostateczność. Warto jednak zadbać o siebie wcześniej i nie zastanawiać się potem, w jaki sposób poradzić sobie z dręczącym bólem pleców.

W pracy

Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała jest ważne przez cały dzień. Kiedy skupiamy się jednak na obowiązkach zawodowych często zapominamy o tym, że pozycja naszego ciała może być niekorzystna dla kręgosłupa. Warto zatem pamiętać o odpowiednim przygotowaniu stanowiska pracy. Należy mieć przy tym na uwadze zasady ergonomii.
Ciągłe stanie lub siedzenie także może negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia. Dlatego dobrze jest nie rzadziej niż co 45 minut wstać, zrobić kilka prostych ćwiczeń lub po prostu pospacerować.
Ważne jest również unikanie nagłych przeciążeń. Dlatego chcąc na przykład podnieść coś z podłogi, najlepiej ugiąć kolana, a nie tułów, gdyż zachowując proste plecy zmniejszamy obciążenie kręgosłupa.
Jeżeli wykonywana praca łączy się z dźwiganiem to należy pamiętać, by podczas noszenia ciężkich przedmiotów, trzymać je z przodu, blisko ciała. Dobrze jest również rozkładać ciężar na obie ręce. W takich sytuacjach warto unikać skrętów tułowia i utrzymywać barki w tej samej linii co biodra.

W domu

Zacznijmy od sypialni. Marząc cały dzień o tym, kiedy wreszcie się tam znajdziemy, warto pomyśleć, co zrobić, aby nasz kręgosłup w sypialni był bezpieczny. Chodzi oczywiście o wybór odpowiedniego materaca. Zdarza się bowiem, że to zły materac znajduje się u źródła naszych problemów z kręgosłupem.
W kuchni niestety również czyhają na nas niedogodności. Szczególnie uciążliwe może tu być dłuższe stanie. Warto zatem pomyśleć o podnóżku, na którym można postawić jedna nogę, a tym samym zmniejszyć obciążenie kręgosłupa. Obowiązkowe jest też utrzymywanie prostych pleców i unikanie dłuższego trzymania rąk nad głową lub powyżej barków.
Czas na łazienkę i czynności, które w niej wykonujemy. Przede wszystkim nie warto myć głowy nad wanną lub zlewem. Nadmierne zgięcie pleców obciąża kręgosłup szyjny i lędźwiowy, dlatego lepiej jest podczas kąpieli korzystać z prysznica.

Czas wolny

W codziennym zabieganiu dobrze by było znaleźć chwilę na ruch. Regularne ćwiczenia nie tylko poprawiają samopoczucie, ale i wpływają pozytywnie nasz stan zdrowia. Na początek wystarczy poświęcić im choćby 15 minut. Oprócz tego nie zaszkodzą również spacery, pływanie, bieganie, jogging czy jazda na rowerze.

Źródło: MSLGROUP

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły