Badania w chmurze

Otwarcie się na innych naukowców i ogólny dostęp do przeprowadzonych badań ma przynieść spore profity nie tylko samym badaczom czy dziedzinom nauki takim jak medycyna. Ma być również przełomem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wszystko za sprawą pewnej chmury

Chmura, o której tu mowa ma powstać z inicjatywy Komisji Europejskiej. Pozwoli ona naukowcom z Europy w prostszy sposób wymieniać się informacjami dotyczącymi poszczególnych badań, a także z łatwością dotrzeć do poszukiwanych przez nas danych. Rozważania zrodziły się jednak z pewnej refleksji, z której jasno wynika, że w Europie wytwarza się właściwie najwięcej danych naukowych. Siła badań i innowacji rodzi się jednak ze współpracy. Dlatego też chcąc uniknąć w tej kwestii kolejnych rozdrobnień postanowiono utworzyć wspomnianą chmurę. Inicjatywa ta sprawić ma, że UE stanie się światowym liderem w gospodarce opartej na danych. KE przewiduje, że na danych gromadzonych w chmurze skorzysta 1,7 mln europejskich naukowców i 70 mln osób zajmujących się zawodowo nauką i technologią.

Zaraz po rozpoczęciu działania chmury będą z niej mogli korzystać naukowcy z Europy, a także jej światowi partnerzy. Z czasem baza użytkowników zostanie rozszerzona na sektor publiczny i prywatny. Komisja inicjatywę dotyczącą przetwarzania w chmurze chce wprowadzać stopniowo. Od 2016 roku integrowane i konsolidowane będą platformy e-infrastruktury, a także grupowane będą działające już teraz chmury naukowe i zbiory danych. Na początku dane z tej europejskiej chmury mają być dostępne dla europejskich naukowców i ich współpracowników na świecie.

Kolejne lata to rozszerzanie dostępu do danych naukowych, a także opracowywanie i wdrażanie europejskich oraz wysokowydajnych systemów służących do wykonywania obliczeń, przechowywania danych czy infrastruktury sieciowej na szeroką skalę.

Wartość publicznych i prywatnych inwestycji potrzebnych do realizacji europejskiej inicjatywy dotyczącej przetwarzania w chmurze szacuje się na 6,7 mld euro. Komisja ocenia, że na finansowanie inicjatywy przeznaczone zostanie w sumie 2 mld euro z programu Horyzont 2020. Zgodnie z szacunkami wartość niezbędnych dodatkowych inwestycji publicznych i prywatnych wynosi 4,7 mld euro w okresie 5 lat.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły