Zupełnie nowe obserwatorium

Pomysł na budowę w Szczecinie obserwatorium astronomicznego i planetarium, mających służyć celom edukacyjnym, zaprezentowano podczas konferencji dla nauczycieli, która odbyła się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Szczeciński Astrolab będzie jednych z projektów, na które mieszkańcy miasta będą mogli głosować za kilka tygodni w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2017.

Podczas konferencji „Edukacja astronomiczna dla dzieci i młodzieży”, która odbyła się w Szczecinie w ubiegłym tygodniu, nauczyciele przedstawili prowadzoną przez siebie działalność edukacyjną związaną z astronomią. Wśród prelegentów byli także przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), którzy omówili możliwości, jakie oferują te instytucje w kontekście zajęć z młodzieżą szkolną. W szczególności POLSA rozważa ufundowanie teleskopów astronomicznych od 100 do 200 placówkom szkolnym. Z kolei ESO udostępnia nieodpłatnie m.in. różnorodne materiały multimedialne przydatne podczas prowadzenia zajęć szkolnych i kółek zainteresowań.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) przedstawiło pomysł na budowę edukacyjnego centrum dla mieszkańców miasta. Ośrodek o nazwie Astrolab – Szczecińskie Centrum Edukacji Astronomicznej ma obejmować obserwatorium astronomiczne i planetarium. Ma być wyposażony w kopułę z teleskopem, astrokamerą, zestawem filtrów astrofotograficznych i fotometrycznych oraz w przenośny teleskop oraz teleskop słoneczny. W budynku ma znajdować się także sala komputerowa do prowadzenia zajęć kółek zainteresowań oraz planetarium z widownią na 30-40 osób. Astrolab uzyskałby także dostęp do zdalnie sterowanego teleskopu w Chile lub w Hiszpanii. Działalność placówki skierowana byłaby do dzieci i młodzieży szkolnej, ale korzystać z niej mogliby też wszyscy mieszkańcy, w ramach otwartych obserwacji nieba oraz popołudniowych i wieczornych seansów w planetarium. Ośrodek organizowałby także prelekcje i konferencje związane z tematyką astronomiczną.

Projekt Astrolab zostanie zrealizowany, jeśli uzyska odpowiednie poparcie w głosowaniu mieszkańców za kilka tygodni. Na wszystkie projekty, które zdobędą największe uznanie szczecinian, miasto przeznaczy łącznie 7 milionów złotych.

W ostatnich latach w kilku miastach w Polsce powstały lub są w trakcie budowy obserwatoria astronomiczne finansowane w ramach budżetów obywatelskich lub z innych środków samorządowych. Przykładami są Radom czy Koszalin.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły