Wyjątkowy wywiad z Markiem Edelmanem

Zapis rozmów, które Witold Bereś i Krzysztof Burnetko prowadzili z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim. Rozmawiali o Bogu i religii z człowiekiem niewierzącym, boleśnie doświadczonym przez życie, a jednocześnie uchodzącym za autorytet moralny. Edelman zapytany o wiarę powiedział, że Boga wymyślili sobie ludzie jako pewnego rodzaju protezę – jak jest ciężko, to człowiek próbuje się wspierać myślą o Bogu, sprawiedliwości.

„Takie moje ogólne przykazanie mogłoby brzmieć: wszystko robić w najlepszej wierze. Jak nie robisz czegoś w najlepszej wierze, to z najlepszych rzeczy mogą wyjść najgorsze, a jak robisz coś w dobrej wierze, to masz spokojne sumienie, nawet jeśli Ci nie wyszło”.

Marek Edelman od zawsze deklarował się jako ateista. Postępował poza schematami społecznymi, zgodnie z własnymi zasadami, jak się okazuje tak bardzo tożsamymi z dekalogiem. Skupiał się na człowieku, i to jego zawsze wybierał. Głęboko moralny, nie potrafił działać inaczej.

Jedna z ostatnich rozmów jakie przeprowadził z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko ukazuje człowieka, który mimo ogromu okrucieństwa jakie przeżył, nie stracił wiary w człowieczeństwo i zawsze starał się być uczciwy wobec siebie i innych.

Dopytywany o znaczenie i sens kolejnych przykazań, Edelman na przykładach ze swojego życia tłumaczy i wskazuje to, co jest tak naprawdę istotne.

Witold Bereś (ur. 6 maja 1960 w Bytomiu) – polski dziennikarz, autor książek oraz scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku w formie wywiadu-rzeki.

Krzysztof Burnetko – pracował w „Tygodniku Powszechnym” (1988-2005), a następnie w tygodniku „Polityka”. Był też korespondentem Radia Wolna Europa. Jest członkiem Rady Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Marek Nowak

Autor

Marek Nowak

Polecamy

Powiązane Artykuły