William Szekspir: Klasyk wszechczasów

Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej i światowej. Współtwórca elżbietańskiego teatru The Globe. Jego dramaty są wystawiane w teatrach na całym świecie, zostały przetłumaczone na większość języków nowożytnych, wpisały się w kanon klasyki literatury światowej. O kim mowa? To legendarny William Szekspir, znany także jako Shakespeare, Shakspere, Shakspear, Shakespere, Shaksper, Shaxper, oraz Shake-speare

Urodził się w 1564 roku Stratford, w hrabstwie Warwickshire, nad rzeką Avon. W wieku osiemnastu lat ożenił się z dwudziestosześcioletnią Anne Hathaway, która była wtedy w trzecim miesiącu ciąży. Mieli trójkę dzieci: Susanne, Judith i Hamneta. Syn zmarł w 1596 roku. Według niektórych badaczy, śmierć jedynego syna skłoniła Szekspira do napisania sztuki Hamlet.

Potem następuje siedmioletnia przerwa w życiorysie pisarza. Ten czas określa się, jako stracone lata. Historycy nie potrafią jednogłośnie stwierdzić, co działo się z Szekspirem podczas jego nieobecności. Domysłów jest wiele. Być może pracował, jako nauczyciel. Może został aresztowany i spędził ten okres w więzieniu. Niektórzy twierdzą, że pomagał w londyńskim teatrze, albo podróżował. Do dziś nie wiadomo, która wersja jest prawdziwa. Może żadna z nich? To jak w ukryciu spędził siedem lat swojego życia, do dziś pozostaje zagadką. Pisarz zmarł w wieku pięćdziesięciu dwóch lat i został pochowany w Kolegiacie Świętej Trójcy w jego rodzinnym mieście. Pomnik zawiera popiersie poety, który w prawej ręce trzyma pióro, w lewej papier. Nad wizerunkiem znajduje się epitafium: „Pylos w osądach, Sokrates w geniuszu, Maro w sztuce. Ziemia go grzebie, ludzie opłakują, do Olimpu należy” oraz wiersz zapisany w jego ojczystym języku.

Jego bibliografia jest bardzo obszerna, napisał 38 sztuk, ponad 150 sonetów, a także wiele utworów innych gatunków. Niektóre wiersze skierowane były do zamężnej kobiety, inne do młodzieńca – prawie zawsze miały charakter romantyczny. Taki dobór adresatów jest interpretowany, jako dowód na biseksualizm Szekspira.

Nigdy nie brakowało mu pomysłów, ciągle zaskakiwał złożonością bohaterów, ciekawą historią, ekscytującą akcją. Jest twórcą m.in.: Hamleta, Romea i Julii, Makbeta, Króla Leara. To tylko nieliczne z ogromnej gamy jego dzieł. Sięgał po różne tematy. Pisał o miłości, zdradzie, przyjaźni, morderstwie, intrydze. Do swoich utworów często wprowadzał elementy fantastyczne i motywy oniryczne – tak było w komedii Sen nocy letniej, która powstała pod koniec XVI wieku. Nie brak tu elfów czy psotników.

Do dziś badacze spekulują na temat autorstwa jego dzieł. Niektórzy przypisują je innym twórcom, do najczęściej wymienianych należą: Christopher Marlowe, Edward de Vere oraz Francis Bacon. Teorie kończą się jedynie na domysłach – nie znaleziono żadnych dowodów na prawdziwość tych tez. Szekspir był postacią niemalże mityczną. Ciągle teoretyzowano o jego poglądach religijnych, czy orientacji seksualnej – był obiektem zainteresowań, a jego postać do dziś owiana jest tajemniczą aurą.

Kinga Pinas

Redakcja Magazynu
Polecamy

Powiązane Artykuły