Oszczędzanie przez ogrzewanie

O tym, w jaki sposób powinny być ogrzewane nasze mieszkania powinniśmy decydować sami. To głos większości, trudno zatem przekonać taką liczbę osób do zmian w kwestii oszczędzania energii

Spośród 6 mln budynków aż 5,5 mln to domy jednorodzinne. Nic zatem dziwnego, że 75% ankietowanych chciałoby indywidualnie decydować o sposobie ogrzewania swoich czterech kątów. Na wspomniany indywidualny system składają się zazwyczaj kotły węglowe, gazowe, olejowe, piece czy system ogrzewania kominkowego. Na drugim miejscu, z 15% wskazań, plasuje się ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Nie da się także ukryć, że systemy indywidualne to domena wsi. Właśnie tam aż 93% respondentów popiera takie podejście do tematu ogrzewania. W miastach zauważalny jest większy udział miejskiej sieci ciepłowniczej, wzrastający wraz z ich wielkością.

Na koszty ogrzewania znacznie może wpływać termomodernizacja. Jeżeli ocieplamy budynki to z pewnością możemy liczyć na mniejsze koszty późniejszego ogrzewania. Dodatkowe korzyści ma także środowisko, w którym żyjemy. Mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną przekłada się na mniejsze zużycie węgla i spadek emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Termoizolacja jest częściej spotykana jednak w małych i średnich miastach, rzadziej w przypadku wsi i dużych miast.

W skali całego kraju najbardziej zainteresowani termoizolacją budynków mieszkalnych wydają się być mieszkańcy województwa opolskiego i zachodniopomorskiego. Słabo w tej kwestii wypada natomiast województwo dolnośląskie. Tam jest najmniej docieplonych budynków.

Tematy związane między innymi z ogrzewaniem są bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców Polski. Przede wszystkim dlatego, że zbliża się czas, w którym zacznie obowiązywać ustawa dotycząca odnawialnych źródeł energii. Miała ona wejść w życie na początku bieżącego roku, jednak jej nowelizacja pozwoliła przesunąć datę jej wprowadzenia w życie o pół roku. Dzięki systemowi wsparcia w postaci taryf gwarantowanych – umożliwi ona obywatelom i małym firmom bezpieczne inwestowanie w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii o mocy do 10 kW.

Źródło: CBOS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły