Naukowcy sprawdzą, dlaczego osoby zakażone HIV czują się stygmatyzowane

Przyczyny poczucia stygmatyzacji u osób zakażonych HIV będą badać psychologowie z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS.

„Rezultaty poprzednich projektów pokazały, jak ważne jest zrozumienie przyczyn, dla których ludzie żyjący z HIV/AIDS odczuwają społeczną presję lub brak akceptacji ze względu na swoją chorobę” – podkreśla – cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP – współautor badania, dr hab. Marcin Rzeszutek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wraz z dr hab. Ewą Gruszczyńską z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS będzie on przez najbliższe półtora roku będą analizować biopsychospołeczne aspekty funkcjonowania osób z HIV/AIDS. Chcą zrozumieć, jak bardzo stres związany z zakażeniem i wsparcie ze strony innych oddziałuje na ich poziom satysfakcji z życia.

Zdaniem dr Gruszczyńskiej ten projekt pogłębi wiedzę na temat jakości życia osób z HIV/AIDS.

„Wyniki naszych badań mają się przyczyniać do wzmacniania dobrostanu osób zakażonych przez inspirowanie specjalistów w rozwoju adekwatnych metod pomocy psychologicznej” – wyjaśnia specjalistka.

Badanie jest całkowicie poufne. Odbędzie się w trzech etapach realizowanych w odstępie sześciu miesięcy. Jego uczestnicy mogą wypełnić kwestionariusz online (również z wykorzystaniem smartfonów), co zajmie nie więcej niż około 20 minut. Udział w badaniu można wziąć na stronie internetowej pod adresem – https://www.surveymonkey.com/r/mojajakosczycia.

„Badanie prowadzimy przy wsparciu Stowarzyszenia +Sieć Plus+, które od lat pomaga osobom z HIV/AIDS. Aby projekt miał wymierne korzyści dla tej społeczności, za każdą wypełnioną ankietę zobowiązaliśmy się do przekazania 65 złotych dla stowarzyszenia” – podkreśla prof. Rzeszutek.

Projekt pt. „Poczucie stygmatu HIV/AIDS i jego mechanizmy u osób zakażonych wirusem HIV: Rola stresu mniejszościowego i wsparcia społecznego w dwóch perspektywach temporalnych” realizowany jest w ramach grantu NCN.

Joanna Morga, jjj/ zan/, PAP Nauka w Polsce

Robert Kocjan
Polecamy

Powiązane Artykuły