Kto stał za Hitlerem?

23 osoby, które wspierały Hitlera. Jedni wspierali go do końca, inni zdradzili, innych zabił. Poznaj fascynującą historię powiązań personalnych we władzach III Rzeszy

„Nie wiedzieliśmy, o wszystkim decydował Hitler, ja byłem przeciwko” – wszystkim beneficjentom nazistowskiego systemu władzy wygodnie było zrzucić po wojnie całą winę na Adolfa Hitlera. A przecież Führer nie doszedł sam do władzy, nie rządził sam olbrzymim imperium, nie doprowadził sam do eksterminacji całych narodów i nie sam przegrał wojnę…

oni-sterowali-hitleremUznany specjalista historii Niemiec, a w szczególności III Rzeszy, Jean Paul Bled przedstawia koleje losu dwudziestu trzech emblematycznych decydentów reżimu nazistowskiego oraz współpracowników i towarzyszy Führera. Opisuje rolę, jaką odegrali w tworzeniu i ugruntowaniu hitlerowskiego aparatu władzy.

23 osoby, które stworzyły nazistowskie imperium zła. Palatyni, sługusi, wojskowi, politycy, artyści. Ci którzy wytrwali z szaleńcem do końca, zdrajcy i osoby, które Hitler sam zlikwidował. Ci których cenił i ci, którymi bezgranicznie gardził.

Kanwą poszczególnych historii są często mało znane relacje łączące prezentowane postaci z Hitlerem. Wśród bohaterów książki znajdują się wspólnicy przywódcy III Rzeszy (Papen, Blomberg, Schacht), jego druhowie (Göring, Hess, Goebbels, Himmler, Bormann, Speer), służalcy (Rosenberg, Frick, Ribbentrop Frank Heydrich, Schirach), oficerowie wojskowi (Keitel, Guderian, Rommel, Dönitz), artyści (Hoffmann, Riefenstahl), jak również wykluczeni w czasie „Nocy długich noży” (Röhm, Strasser).

W swojej fascynującej książce Jean Paul Bled odsłania kulisy brunatnego dworu, skomplikowane intrygi, skandaliczne konflikty i skomplikowany system emocjonalnych zależności, dominacji i manipulacji. Kogo wykorzystywał Adolf Hitler, a kto wykorzystywał do własnych celów jego?

Autor nie sięga po truistyczne wzorce przedstawiające Hitlera jako histerycznego i osamotnionego dyktatora, kontrolującego lepiej lub gorzej swoich wasali. Przeciwnie, ukazuje siłę jego dominacji, zręcznego manipulowania ludźmi oraz umiejętności wykorzystywania sytuacji i konfliktów, które nieustannie pojawiały się w gronie osób z jego najbliższego otoczenia.

Książka właśnie trafiła do księgarń!

Źródło: Wydawnictwo Bellona

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły