Jakub Józef Orliński: Kontratenor światowej sławy

Nazwisko 29-letniego, urodzonego   w Warszawie, kontratenora pojawiło się w tym roku nominacjach do Paszportów POLITYKI już drugi raz;   niektórzy nominujący powtarzali nawet   swoje zeszłoroczne uzasadnienia.

Inni,   jak Marlena Wieczorek, piszą po prostu:   „za całokształt”. Przypomnijmy: na studia   trafił po szkole plastycznej i śpiewaniu   w Zespole Męskim Gregorianum; studiował   na Uniwersytecie Muzycznym   Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie   Anny Radziejewskiej, od 2012 r. uczęszczał   do Akademii Operowej przy Operze   Narodowej, a w latach 2015–17, dzięki   stypendium otrzymanym przez Fulbright Polska, odbył studia podyplomowe w nowojorskiej   The Juilliard School of Music.

W 2012 r. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym   Konkursie im. Rudolfa Petraka   w Žilinie na Słowacji oraz nagrodę specjalną   na VI Europejskim Konkursie Śpiewu   Operowego DEBIUT 2012 w Weikersheim   w Niemczech. W 2015 r. wygrał Międzynarodowy   Konkurs Wokalny im. Marcelli   Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku,   a w 2016 r. otrzymał II nagrodę na IX Konkursie   Moniuszkowskim w Warszawie   i wygrał Metropolitan Opera National   Council   Auditions.

Występował m.in.   w Carnegie Hall i Alice Tully Hall w Lincoln   Center. Latem 2017 r. radio France Musique   umieściło na YouTube jego klip z wykonaną   na festiwalu w Aix-en-Provence   arią Vivaldiego „Vedro con mio diletto”,   który obejrzało ponad 2 mln internautów.   W Lille śpiewał w „Rodelindzie” Haendla,   a we Frankfurcie – rolę tytułową w „Rinaldzie”;   tego lata w tej ostatniej roli zadebiutował   na festiwalu w Glyndebourne,   a jesienią w roli Cyrusa – w „Belshazzar”   Haendla w operze w Zurychu. Brał też   udział w paryskim koncercie plenerowym   z okazji święta narodowego. Właśnie   ukazała się nakładem firmy Erato (Warner)   już druga jego płyta, także z zespołem   Il Pomo d’Oro, tym razem poświęcona   muzyce świeckiej – „Facce d’amore”.   Otrzymał tytuł Młodego Artysty Roku   od brytyjskiego „Gramophone” oraz   Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii   Osobowość roku.

Marek Nowak

Autor

Marek Nowak

Polecamy

Powiązane Artykuły