Dziewczęta szczególnie narażone na agresję w relacjach online

Młodzi ludzie znający realia portali randkowych doskonale wiedzą, że czeka je jakaś forma agresji lub obraźliwych zachowań online. Jednak dla dziewcząt konsekwencje są bardziej poważne

Naukowcy z University of Michigan i University of Californi-Santa Barbara przeanalizowali, jakie są doświadczenia młodych ludzi z randkami online zależnie od ich płci. Skupili się na tych negatywnych, a więc na przemocy psychicznej w relacji na odległość, np. kontrolowaniu, zastraszaniu, wywieraniu presji czy groźbach przez telefon lub internet.

Okazuje się, że niezależnie od płci młodzi ludzie (wiek licealny) doświadczają podobnych problemów z takimi relacjami, jednak dziewczęta odczuwają z tego powodu znacznie bardziej dotkliwe emocjonalnie konsekwencje.

– Agresja w relacji zdalnej może być szkodliwa dla wszystkich młodych ludzi, jednak płeć ma znaczenie – mówi Lauren Reed, główna autorka badania. W eksperymencie wzięło udział 703 licealistów, którzy zgłaszali przypadki agresji lub form przemocy w trakcie związku online. Jednocześnie opisywali, jak te sytuacje na nich wpływały oraz jak reagowali.

Pierwszy wniosek: młode pokolenie bardzo dużo czasu poświęca właśnie takim relacjom, tj. rzadziej spotykając się osobiście, a często kontaktując się przez telefon lub internet. Średnio dziennie wysyłają po 51 SMS-ów, a tygodniowo spędzają aż 22 godziny w mediach społecznościowych. Zdecydowana większość uczestników badania potwierdza, że w związku często korzysta z komunikacji tekstowej.

Drugi wniosek: choć chłopcy i dziewczęta w równym stopniu byli przez partnerów poddawani kontroli spowodowanej zazdrością, a także byli obiektem ataków słownych czy gróźb, to u dziewcząt jest jeszcze jeden problem.

Znacznie częściej od chłopców są one obiektem wymuszonych zachowań seksualnych. Dotyczy to choćby „sextingu” (wysyłania treści seksualnych w SMS-ach lub MMSach). Młodzi mężczyźni, zdaniem autorów badania, odczuwają przewagę nad rówieśniczkami i traktują je bardziej przedmiotowo, jako źródło seksualnej przyjemności.

Żeby nie było jednostronnie, nastoletni chłopcy też miewają problemy ze swoimi dziewczynami. Dziewczęta na pierwszym miejscu stawiają relację, przez co są bardziej zaborcze i zazdrosne.

Źródło: University of Michigan

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły