Czy powstanie pierwszy drewniany drapacz chmur?

Bajka czy realna alternatywa na przyszłość? Dwie wielkie japońskie marki chcą do 2041 roku postawić w Tokio najwyższy drewniany budynek świata. Ma sięgać 350 metrów i być w ogromnej większości zbudowany właśnie z drewna.

Trudno powiedzieć, na ile ta propozycja jest wiarygodna, za to z pewnością pobudza wyobraźnię. Stoją za nią zresztą ogromne japońskie marki – Sumitomo Forestry i Nikken Sekkei. Obie z ogromnym doświadczeniem w dostarczaniu wielkich projektów architektonicznych i z nie mniejszymi aspiracjami.

drewniany wieżowiec 1

Aktualny cel to stworzenie przełomowego wieżowca, który składałby się prawie w całości z drewna. Z masy, ogromnej masy drewna – prawie 4 milionów ton (6,5 mln kubików)! Z wysokością 350 metrów miałby stać się najwyższym budynkiem Japonii i najwyższą drewnianą konstrukcją w historii świata.

Pierwsze pytanie: jak to postawić? Funkcjonujący przy Sumitomo instytut badawczy Tsukuba obliczył, że postawienie tak gigantycznej konstrukcji jest możliwe. Pod jednym warunkiem: szkielet musi być gruby i wzmocniony bardziej tradycyjną stalową ramą. Z usztywnieniem nie straszne mają być ani silne podmuchy wiatru, ani trzęsienia ziemi.

drewniany wieżowiec 2 drewniany wieżowiec 3

Obiekt ma mieć formę tuby z częściowo pustym rdzeniem, dzięki czemu architekci z Nikken Sekkei chcą stworzyć zespół dziedzińców tworzący wrażenie pobytu w parku, a nie w biurowcu. W sumie budynek miałby zapewnić ok. 455 tys. m2 powierzchni użytkowej na 70 piętrach, co samo w sobie jest imponujące.

A jednak, pytanie drugie: co z obniżoną żywotnością drewna jako materiału? O ile stal może stać długo, o tyle drewno jest postrzegane jako tworzywo szybciej zużywające się. Zabezpieczenie przeciwpożarowe nie wydaje się największym problemem. Trudniej będzie ochronić drewnianą konstrukcję przed niszczeniem wskutek ekspozycji na warunki atmosferyczne. W teorii możliwe jest wymienianie modułów na świeże, ale czy to będzie miało sens z finansowego punktu widzenia?

drewniany wieżowiec 4 drewniany wieżowiec 5

Jedyną odpowiedzią na pytania jest póki co… data planowanej budowy. 2041 oznacza, że jeszcze bardzo wiele badań przed potencjalnymi inwestorami. Projekt ochrzczony roboczo W350 na razie jest głosem w dyskusji na rzecz bardziej zrównoważonego budownictwa. A czy ważnym – na to nie odpowiedzą nam na razie nawet najbardziej intrygujące wizualizacje.

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły