Ci, którzy pożądają pracy

Pracoholizm – niby każdy wie, że coś takiego faktycznie istnieje, ale nikt nie dopatruje się jego symptomów u siebie. Nawet wtedy, gdy faktycznie ma problemy z uzależnieniem od pracy. Ciągłe podnoszenie sobie poprzeczki może jednak powodować poważne kłopoty zdrowotne

Teoria „Work Craving”, a więc dotycząca pożądania pracy, określa na czym polega uzależnienie człowieka od swoich obowiązków. Jej autorką jest psycholog  dr Kamila Wojdyło z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Badała ona mechanizmy, które decydują o tym, że ktoś może cierpieć na pracoholizm, ale zauważyła również, że nie każda osoba, która jest ponadprzeciętnie zaangażowana w swoją pracę może mieć z tego powodu problemy zdrowotne czy jakiekolwiek inne.

U źródeł naszego uzależnienia od pracy stoją konkretne mechanizmy regulacyjne. Często dzieje się bowiem tak, że pracoholik chcąc osiągać kolejne cele (niejednokrotnie mało realne) może odczuwać emocjonalną ulgę. Co więcej, wzmacnia też dzięki temu poczucie własnej wartości. Dr Wojdyło mówi o tym, jako o błędnym kole pożądania pracy, z którego trudno jest wyjść.

To pożądanie pracy może się objawiać w czterech różnych wymiarach. Wśród nich znajduje się obsesyjno-kompulsyjne pożądanie pracy, oczekiwanie pozytywnych wzmocnień poczucia własnej wartości, oczekiwanie redukcji emocji negatywnych i symptomów „odstawienia pracy”, a także neurotyczny perfekcjonizm.

Ludzie często mylą pracoholizm z pasją pracy. Ci, których nazwać można entuzjastami potrafią choć na moment odłączyć się od obowiązków. Ważne jest również to, że motywuje ich przede wszystkim możliwość własnego rozwoju. Nie chcą się oni wykazywać, a jedynie dążyć do samorealizacji. U pracoholików wygląda to zupełnie odwrotnie.Pracoholicy dodatkowo nadużywają pracy, aby regulować swoje emocje.

Im pracoholizm zostanie wcześniej rozpoznany tym lepiej dla głównego zainteresowanego. Dzięki temu jest szansa na to, aby zapobiec rozwinięciu się mechanizmów uzależnienia i ich konsekwencji. Pracoholizm wiązać się bowiem może z problemami zdrowotnymi, symptomami depresyjnymi czy wypaleniem. Uzależnienie ma też konsekwencje – na zasadzie współuzależnienia – dla członków rodziny czy bliskich. Poza tym pracoholizm wywołuje też negatywne skutki ekonomiczne dla pracodawcy. Uzależnienie od pracy sprawia bowiem, że efektywność spada, a pracownik częściej opuszcza swoje stanowisko.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły