Jak szybki jest nasz Internet mobilny?

Polskie mobilne połączenia internetowe są jednymi z najszybszych w Europie – wynika ze świeżego raportu, obejmującego pierwszy kwartał 2018.

Najnowszy kwartalny raport ­, w którym pod lupę wzięto prędkość oraz jakość Internetu mobilnego w Europie w pierwszym kwartale 2018. 

W otwierających nowy rok miesiącach użytkownicy mogli najszybciej pobierać dane we Francji, Chorwacji oraz Austrii.

Nowym liderem, który awansował z trzeciego miejsca, jest Francja z wynikiem 20,6 Mb/s. Na drugim miejscu znalazła się Chorwacja osiągając wynik 20,4 Mb/s. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Austria z wynikiem 20,2 Mb/s. Powodów do zadowolenia nie mają natomiast mieszkańcy Ukrainy, gdzie szybkość pobierania wyniosła zaledwie 4,98 Mb/s.

Jeśli chodzi o przesyłanie danych, Austriacy znów są na podium, ale już nie na trzecim, lecz na pierwszym miejscu (10,9 Mb/s). Zaraz za nimi jest Holandia z wynikiem 10,5 Mb/s. Na trzecie miejsce awansowała Hiszpania z wynikiem 9,84 Mb/s. Wyprzedziła ona znajdującą się do tej pory na podium Gruzję, która w najnowszym rankingu odnotowała całkiem dobry wynik 8,48 Mb/s. Najsłabiej radzącym sobie państwem jest Czarnogóra (2,0 Mb/s).

W porównaniu z poprzednim kwartałem nie zmienił się skład trójki państw z najniższą wartością ping. Znajdziemy wśród nich: Finlandię (39 ms) oraz Estonię (41 ms). Trzecie miejsce przypadło natomiast Łotwie.

W Polsce średnia szybkość pobierania danych wynosi 18,2 Mb/s, podczas gdy najlepszy wynik w Europie to 20,6 Mb/s. Ten wynik sprawia, że jesteśmy lepsi od Hiszpanii, Włoch, Danii czy też Niemiec.

W kategorii wysyłania danych Polska osiągnęła w I kwartale 2018 wynik 7,56 Mb/s. W tej kategorii wypada więc słabiej niż Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania. Warto zauważyć, że użytkownicy Internetu mobilnego nad Wisłą mogą cieszyć się pingiem o wartości 51 ms. Dzięki temu Polska zajmuje 5 miejsce w Europie.

Na podstawie RFBenchmark

Marek Nowak

Autor

Marek Nowak

Polecamy

Powiązane Artykuły