Urządzenia ekranowe szkodzą osobom z autyzmem

Dzieci spędzające więcej czasu przed ekranem telewizora lub tableta, a mniej na zabawie z rodzicami w wieku 2 lat przejawiają więcej symptomów autyzmu – wynika z badania opublikowanego w „JAMA Pediatrics”.

„W literaturze mnóstwo jest badań pokazujących korzyści dla późniejszego rozwoju dziecka płynące z interakcji z rodzicami, jak również związki pomiędzy większą ekspozycją na urządzenia ekranowe a opóźnieniami rozwojowymi. Nasze badanie, łączące wczesne doświadczenia społeczne i ekranowe z późniejszymi objawami autyzmu, jest rozszerzeniem wcześniejszych prac” – komentuje dr Karen F. Heffler, główna autorka badania.

Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, by dzieci przed ukończeniem 18. miesiąca życia nie miały styczności z urządzeniami ekranowymi, a w późniejszym wieku – do momentu ukończenia 5 lat – spędzały przed ekranem maksymalnie godzinę dziennie i to jeszcze w towarzystwie opiekuna, który będzie tłumaczył obrazy pojawiające się przed ich oczyma.

Mimo to wielu rodziców ignoruje te zalecenia i pozwala maluchom korzystać z telewizorów lub tabletów. Część być może próbuje zapewnić im przez to trochę rozrywki, inni chcą zyskać nieco czasu dla siebie lub uważają, że oglądanie telewizji jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

Zjawisko spędzania czasu przed ekranem jest szczególnie prawdziwe w obliczu pandemii koronawirusa, podczas której wielu rodziców musiało pozostać w domu i zapewnić opiekę swoim dzieciom przez całą dobę, często dodatkowo pracując zdalnie i mając do wykonania inne zadania.

Naukowcy z Drexel University`s College of Medicine i Dornsife School of Public Health (USA) wykazali tymczasem, że małe dzieci (w wieku 12 i 18 miesięcy), które korzystają z urządzeń ekranowych, w wieku 2 lat przejawiają mniej zachowań społecznych i uzyskują wyższe (o 4 proc.) wyniki na skali symptomów autyzmu.

Z kolei maluchy, które codziennie bawią się z rodzicami lub spędzają z nimi czas na wspólnym czytaniu książek, osiągają na skali symptomów autyzmu wyniki o 9 proc. niższe.

„Wyniki naszego badania podkreślają wagę czasu spędzanego na zabawie z rodzicami w stosunku do czasu spędzanego przed ekranem” – mówi dr David S. Bennett, jeden z badaczy.

O szczegółach badania można przeczytać pod adresem: http://dx.doi.org/10.1001/jamapediatrics.2020.0230.

ooo/ agt/, PAP Nauka w Polsce

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły