Sprzęt od PCPM ratuje życie dzieci w Bejrucie

Strażacy w Bejrucie uratowali dziecko z pożaru używając nowego wozu zakupionego przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W wąskich i zatłoczonych ulicach libańskiej dzielnicy szybka i skuteczna reakcja jest znacznie trudniejsza. I wymaga specjalistycznego sprzętu. Udana akcja ratunkowa w symbolicznym dniu – Światowym Dniu Strażaka – to najlepsza weryfikacja wieloletniej współpracy PCPM z Libańską Obroną Cywilną.

Pożar wybuchł w godzinach popołudniowych w mieszkaniu na parterze budynku mieszkalnego w Burdż Hammud, położonego przy wąskiej, zatłoczonej ulicy. Kiedy na miejsce przybyła wezwana przez mieszkańców jednostka Libańskiej Obrony Cywilnej, okazało się, że w mieszkaniu zostało kilkuletnie dziecko. Przed przystąpieniem do gaszenia pożaru strażacy wynieśli dziecko z mieszkania, dzięki czemu odniosło ono tylko lekkie obrażenia, a na miejscu udzielono mu pierwszej pomocy.

-Mały, zwinny wóz gaśniczy to ogromna siła bojowa w ciasnych uliczkach dzielnicy Burdż Hammud, gdzie czas dotarcia do pożaru to kwestia życia lub śmierci dla mieszkańców – mówił Przemysław Rembielak, strażak współpracujący z PCPM w Libanie.

Pomoc, która pozwala ratować życie

Burdż Hammud to jedna z najbardziej zróżnicowanych dzielnic w kraju, zamieszkana w dużej części przez Ormian (Liban jest szóstą co do wielkości populacją Ormian poza Armenią na świecie).Jest jednym z najbardziej aktywnych i tętniących życiem ośrodków przemysłowych i gospodarczych. Wszelkie działania mieszkańców zawodowe skupiają tu w okolicy stref mieszkalnych, a do tego w budynkach. Wąskie uliczki są zatłoczone a ryzyko dla mieszkańców – znacznie wyższe.

Dzięki współpracy z UN Habitat i Polską pomocą zakupiliśmy wóz strażacki, który miał zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe rodzin w tym rejonie. Został skonstruowany w taki sposób, by jak najlepiej dopasować się do niełatwej infrastruktury dzielnicy.

– 500 litrów wody, zwijadło wężowe o długości 90 metrów dzięki czemu strażacy dotrą do najodleglejszych miejsc w budynkach oraz pompa, która wodną mgłą szybko ugasi pożar, ale nie zaleje pomieszczeń – tłumaczył nasz ekspert, Przemysław Rembielak.

18 listopada 2020 oficjalnie przekazaliśmy kluczyki do wozu strażackiego Libańskiej Obronie Cywilnej. Z rąk koordynatorki projektu, Agnieszki Nosowskiej klucze odebrał Emile Abou Samra, dyrektor strażnicy w Burdż Hammud.

Pożar z 4 maja 2021 zweryfikował nasze działania.

– Pożar udało się ugasić i uniknąć ofiar przede wszystkim dzięki zaangażowaniu strażaków, ale też dzięki użyciu sprzętu zakupionego przez PCPM. Ta sytuacja potwierdziła, że nasze działania odpowiadają na faktyczne potrzeby mieszkańców Libanu i realnie wpływają na ich życie. Dla mnie osobiście jest to wielka motywacja do dalszej pracy i mam nadzieję, że będziemy mogli kontynuować współpracę z libańskimi służbami ratowniczymi – powiedziała Agnieszka Nosowska, koordynatorka działań humanitarnych PCPM w Libanie.

Fundacja PCPM od lat współpracuje z Libańską Obroną Cywilną a podniesienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego to jedno z kluczowych zadań, które realizuje od lat na terenie całego państwa. PCPM wspiera w tym Polska pomoc, UN Habitat oraz każdy pojedynczy darczyńca, który decyduje się wesprzeć  działania w Libanie. Po wybuchu 4 sierpnia oprócz szerokiej pomocy humanitarnej i ratunkowej razem z Siepomaga PCPM przekazało środki na kupno sprzętu dla strażnicy zniszczonej w wybuchu. Dla syryjskich uchodźców żyjących w Libanie prowadzi szkolenia przeciwpożarowe, zaopatrując setki obozowisk w niezbędny sprzęt gaśniczy a przede wszystkim – umiejętności szybkiego reagowania, gdy dojdzie do pożaru. A w miejscach, gdzie mieszkają uchodźcy, dochodzi do nich nawet 200 razy w roku.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły