„Po spożyciu” inaczej patrzymy na kobiety

Niby żadna nowość, a jednak wreszcie mamy częściowe naukowe potwierdzenie, że mężczyźni inaczej postrzegają kobiety, gdy są pod wpływem alkoholu. Choć niekoniecznie tak, jak moglibyście się spodziewać…

„Nie ma brzydkich kobiet, tylko wina czasem brak” – śpiewał Shakin’ Dudi, powielając stereotypowy pogląd, że mężczyznom po odpowiedniej ilości alkoholu włącza się inne spojrzenie na kobiety. To przaśne stwierdzenie doczekało się potwierdzenia – w pewnym sensie – w nowych badaniach naukowych na University of Nebraska-Lincoln.

To prawda, że „po spożyciu” inaczej oceniamy kobiety i inne rzeczy nam w głowie. Jednak myliłby się ten, kto sprowadza sprawę do seksu. Owszem, po alkoholu szybciej puszczają nam hamulce i jesteśmy bardziej skłonni do interakcji seksualnych, jednak w kwestii postrzegania kobiet przez panów sprawa nie jest prosta. Dlaczego?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że cytowane badanie miało niewielką próbę, ponieważ naukowcy „upili” tylko 49 mężczyzn w wieku 21-27 lat. To, co później odkryli, jest jednak ciekawe. Owszem, wzrok panów pod wpływem alkoholu znacznie szybciej wędrował z twarzy kobiet na dekolt i biodra, ale tylko przy ocenie niektórych pań. Uprzedmiotowienie dotyczyło pań postrzeganych jako nieprzyjazne lub inteligentne. Gdy badanym pokazywano kobiety oceniane jako ciepłe, przyjazne lub o przeciętnej urodzie, nie było zmiany w ich postrzeganiu.

By dojść do takich wniosków, naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty. W pierwszym mężczyzn upijano do przewidywanego prawem Nebraski poziomu uznawanego za intoksykację. W drugim panowie otrzymywali drinka o silnej woni alkoholu, ale o minimalnej jego zawartości. W skrócie: placebo.

Następnie każdemu z badanych pokazano 80 zdjęć kobiet w ich wieku ubranych na wyjście na miasto. Trzeźwi mężczyźni w ocenie ich atrakcyjności skupiali się na twarzy, natomiast ci pod wpływem alkoholu mieli tendencję do bardziej seksualnej oceny. Sprawdzano to przez monitorowaniu ruchu oczu.

Te „podchmielone” wędrowały w niższe rejony zdjęcia. Ale, jeszcze raz zaznaczmy – głównie w przypadku zdjęć kobiet uznawanych za nieprzyjazne i inteligentne. Oceny pod kątem tego, która kobieta ma jakie cechy, dokonała wcześniej grupa 300 innych mężczyzn i kobiet. Oczywiście też na podstawie tych samych zdjęć.

Badania są ciekawe i, pomimo tylko cząstkowych informacji, pokrywają się z teorią „pijackiej krótkowzroczności”, a więc spłycania obrazu innych ludzi pod wpływem alkoholu, z racji ograniczonych kompetencji w takim stanie.

Źródło: Sex Roles

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły