Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM rozpoczyna misję w Tadżykistanie

23 lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych wylatuje do Tadżykistanu. Przez najbliższe trzy tygodnie polscy medycy będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem w walce z COVID-19. Misja realizowana jest pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

– Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM o pomoc w Tadżykistanie. Nasi ratownicy podzielą się wiedzą z zakresu leczenia chorych na COVID-19, przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa z SARS-CoV-2. Wesprą także funkcjonowanie tadżyckiego systemu ochrony zdrowia, niosąc konkretną pomoc w szpitalach – wyjaśnia dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji PCPM.

W całej misji, która odbywać się będzie w dwóch turach, wezmą udział łącznie dwadzieścia trzy osoby. Pierwszy zespół złożony z 15 osób (anestezjologów, specjalistów chorób zakaźnych, specjalistów do spraw pomocy humanitarnej) rozpoczyna pracę 6 czerwca. Tydzień później, na miejsce dotrą kolejni ratownicy. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM będzie wspierał szpitale na terenie całego Tadżykistanu. Pomoże im w tym sprzęt o łącznej wadze 1 t.

– Dlatego że zachorowania na COVID-19 zanotowano na całym obszarze- tłumaczy dr Wilk. Zabieramy ze sobą wyposażenie, pozwalające na skuteczną pomoc niezależnie od warunków. Jesteśmy gotowi do pracy zarówno w gorącym klimacie Kotliny Fergańskiej, jak i placówkach położonych wysoko w górach Pamir, na wschodzie kraju – dodaje.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM udaje się do Tadżykistanu samolotem transportowym Polskich Sił Powietrznych wraz z czteroosobowym zespołem specjalistów WHO.

– Jestem wdzięczny  Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Ministerstwu Obrony Narodowej za zorganizowanie przelotu do Tadżykistanu. Bez tej pomocy, w czasach zawieszenia prawie wszystkich połączeń lotniczych, realizacja misji medycznej nie byłaby możliwa. Szczególnie teraz, podczas pandemii koronawirusa, szybkie działanie i szybko podejmowane decyzje ratują życie – dodaje dr Wilk.

Medyczny Zespół Ratunkowy działa w ramach Fundacji PCPM. Powstał po to, by błyskawicznie reagować na klęski żywiołowe i kryzysy humanitarne  – i nieść pomoc ratunkową w dowolnym miejscu na świecie. Od 2019 roku jest jednym z 29. zespołów na świecie, certyfikowanym przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team. Takich podmiotów, prowadzonych przez organizację pozarządową na całym globie jest tylko siedem.

– Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM udowodnił, że potrafi szybko reagować na kryzysy i pomagać pacjentom zakażonym COVID-19. Jesteśmy wdzięczni Polsce za dzielenie się tak bogatym doświadczeniem z innymi krajami, w duchu solidarności – mówi dr Paloma Cuchi, przedstawicielka WHO w Polsce.  Rozmieszczenie zespołu w Tadżykistanie stanowi kolejny krok w niesieniu szeroko zakrojonej pomocy przez Europę i dzieleniu się aktualną wiedzą w regionie – dodaje.

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku 

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wspiera medyków walczących o zdrowie i życie na całym świecie. Dzielą się wiedzą i sprzętem. Członkowie Zespołu nieśli pomoc we Włoszech, w Kirgistanie, teraz są z misją WHO w Tadżykistanie. Wesprzyj  działania PCPM wpłacając darowiznę. W imieniu Zespołu Ratunkowego PCPM dziękujemy!

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły