Dobre oświetlenie to podstawa!

Siedząc kilka lub kilkanaście godzin w pracy z pewnością można odczuć brak promieni słonecznych. To rzutuje natomiast na naszą efektywność

Okazuje się, że właściwie zaprojektowany system świetlny może skutecznie zmniejszyć niekorzystne efekty braku słońca, a także poprawić wydajność pracowników nawet o 20%. Co więcej, odpowiedni projekt pozwala także zaoszczędzić do 75% energii elektrycznej i to porą zimową, czyli wtedy, gdy z oświetlenia korzystamy najwięcej.

Odpowiednie oświetlenie wpływa przede wszystkim na nasze samopoczucie, jakość i, co najważniejsze, efektywność pracy. Zależność pomiędzy natężeniem i barwą światła a wydajnością pracowników potwierdzają także wyniki badań naukowych. Wykazują one, że dzięki większemu natężeniu oświetlenia z 300 do 500 lx, można osiągnąć wzrost wydajności o 8%, a podwyższenie natężenia do 2000 lx zwiększa efektywność nawet o 20%.

Istotna jest także barwa światła, gdyż to właśnie ona wpływa przede wszystkim na psychikę, samopoczucie i bezpieczeństwo pracy. Warto podkreślić, że wraz ze wzrostem efektywności pracowników rosną także zyski organizacji. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie systemów świetlnych do indywidualnych potrzeb zatrudnionych czy wymagań poszczególnych stanowisk i branż.

Zaplanowanie właściwego systemu oświetleniowego nie jest jednak proste. Ustalając kryteria doboru właściwego systemu świetlnego bierzemy pod uwagę nie tylko parametry oświetlenia, wielkość danej przestrzeni, dostęp do światła dziennego, wymagania poszczególnych stanowisk pracy czy branży, ale także Polskie Normy i przepisy oraz zalecenia Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej, która określa optymalne warunki dla oświetlenia pomieszczeń w oparciu o sposoby ich wykorzystywania. Oznacza to, że inne systemy będą potrzebne w oszklonych biurowcach, a zupełnie inne na przykład w halach produkcyjnych. Podobnie rzecz się ma w przypadku obiektów handlowych. Tam oświetlenie ma znaczenie nie tylko w kwestii komfortu pracy, ale przede wszystkim stanowi element wystroju.

Kosztowne przedsięwzięcie?

Wielu może się obawiać, że zmiana całego systemu wygeneruje dodatkowe koszty. Podstawowym zadaniem byłoby zatem uzyskanie wysokiej jakości światła przy zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych, np. żarówek LED, świetlówek kompaktowych czy halogenów. Ważne jest przy tym również kontrolowanie zużycia energii oraz odpowiednie zarządzane budynkiem. W tej sytuacji niezwykle pomocny okazuje się system automatyki budynkowej (BMS), który dzięki zintegrowaniu ze stacją pogodową i czujnikami natężenia światła, pozwala na wyznaczenie szczegółowych wytycznych dotyczących harmonogramu pracy urządzeń w cyklu dobowym i weekendowym, dostosowanym do pory dnia. Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy nie jest jednak wyłącznie przywilejem. Stanowi ono wymóg regulowany ustawowo. Zgodnie z prawem, pracodawca jest bowiem zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Źródło: Agencja informacyjna Newsrm.tv

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły