Zarobki na start, czyli co po studiach

Absolwent kierunku związanego z IT może liczyć nawet na 5700 zł brutto na start. W większości przypadków wykształcenie nie daje jednak takich perspektyw już na starcie. Które kierunki najlepiej wybrać?

Jak wynika z danych GUS, średnia pensja już w 2015 roku przekroczyła 4 000 brutto – w styczniu 2018 roku kwota ta była najwyższa i wyniosła prawie 4 700 zł brutto. Mimo, że dane Głównego Urzędu Statystycznego nie uwzględniają firm zatrudniających mniej niż 10 pracowników, nie ma wątpliwości co do tego, że płace rosną. Ma to wpływ także na wynagrodzenia osób dopiero rozpoczynających karierę zawodową. Ile ostatecznie zarobi absolwent, zależy jednak od wielu czynników – najistotniejsze z nich to ukończony kierunek studiów i miejsce zamieszkania.

Okazuje się, że już samo ukończenie studiów wyższych ma wpływ na wysokość zarobków. Dane Pracuj.pl wskazują, że osoby po studiach mogą liczyć na pensje nawet o 1 400 zł brutto wyższe niż ich koledzy, którzy nie zdobyli wyższego wykształcenia.

zarobki na start 1

Wysokość pensji zaraz po studiach uzależniona jest przede wszystkim od wybranego kierunku. Istnieją takie specjalizacje, w których niemal od samego początku kariery zarabia się powyżej średniej krajowej i w których wraz ze wzrostem doświadczenia wynagrodzenie adekwatnie rośnie. Na przeciwnym biegunie znajdują się zawody, w których zarobki na start nawet nie zbliżają się do poziomu średniej krajowej pensji; różnie także bywa ze wzrostem wynagrodzenia wraz z nabywanym doświadczeniem.

Jak zatem wyglądają zarobki absolwentów poszczególnych kierunków? Niewątpliwie w grupie najlepiej zarabiających są osoby, które ukończyły kierunki związane z IT czy inżynierią.

Z kolei wśród pracowników zarabiających na początku kariery najmniej, znajdują się przede wszystkim osoby po studiach, takich jak biologia, geografia, historia czy wychowanie fizyczne. W tym gronie znaleźli się także absolwenci kosmetologii oraz fizjoterapii, a także osoby po administracji i pedagogice.

zarobki na start 2

zarobki na start 3

Wynagrodzenia po ukończeniu powyższych kierunków nie rosną także zbyt dynamicznie wraz ze stażem pracy i zdobywanym doświadczeniem. Absolwent administracji zarobi po kilku latach o zaledwie ok. 200 zł brutto więcej niż na początku kariery. Pensje osób po najsłabiej opłacanych kierunkach – nawet wśród pracowników z kilkuletnim doświadczeniem – nie przekraczają przeciętnie 4 000 zł brutto.

Dane zraportu Pracuj.pl jasno wskazują, że obok kierunku studiów decydujące jest także miejsce, w którym konkretny absolwent rozpocznie pracę. Wielkie ośrodki akademickie i duże firmy oznaczają lepsze perspektywy i nie zdziwi nikogo, że na Mazowszu, Dolnym Śląsku czy w Małopolsce (odpowiednio 4400, 4200, 4000 zł brutto) absolwent może liczyć na start nawet na tysiąc złotych więcej niż na Podkarpaciu czy w Warmińsko-Mazurskim (po 3200 zł brutto).

Źródło: Pracuj.pl

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły