Wszechświat ma muzyczną naturę

Co ma ze sobą wspólnego jazz i fizyka? Stephon Alexander pokazuje, że naprawdę sporo. Odnajduje on analogie pomiędzy nauką oraz muzyką i w bardzo przystępny sposób tłumaczy ich wzajemne zależności, a wszystko to w książce „Jazz i fizyka”

Muzyka i nauka stanowią niezwykle ważną część życia profesora Stephona Alexandra. Bardzo dobrze widać to w książce „Jazz i fizyka”, która stanowi osobistą opowieść nawiązującą do obu wspomnianych dziedzin. To także historia o Nowym Jorku, grze na saksofonie i o licznych spotkaniach autora z wielkimi fizykami i wielkimi jazzmanami.

To, do czego dąży profesor Alexander to dowód wskazujący, że Wszechświat ma ukrytą muzyczną naturę. Jak to możliwe? Aby to wyjaśnić wykorzystuje on teorię muzyki, jazzowe improwizacje, fizykę i kosmologię. Ta książka ukazuje także moc analogii. Dzięki dźwiękom, zaczniemy rozumieć fizykę, wiążąc ją analogiami z muzyką. Przekonamy się, że harmonia i rezonans są zjawiskami uniwersalnymi, mogącymi wyjaśnić dynamikę całego świata.

Jak przekonuje Edward Frenkel, autor książki „Miłość i matematyka”, „Stephon Alexander to wyśmienity fizyk i muzyk jazzowy w jednej osobie”.

Tak właśnie jest! Stephon Alexander  jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Browna i laureatem nagrody Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego im Boucheta za rok 2013. Jest także saksofonistą jazzowym. W sierpniu 2014 r. ukazał się jego album „Here Comes Now” nagrany z Erin Rioux.

„Jazz i fizyka” pojawi się w księgarniach 23 marca 2017 r.

Źródło: Prószyński Media

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły